Přejít na obsah

Jezdí Polky do Jeseníku na potraty?

zpět
22.11.2007

Redaktorka polských novin se po telefonu dohodla na provedení zákroku za tři minuty. Ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička možnost nelegálních potratů kategoricky odmítá. "U nás žádné potraty Polek neprobíhají. Už před lety jsem vydal přísný zákaz," řekl...

Redaktorka polských novin se po telefonu dohodla na provedení zákroku za tři minuty. Ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička možnost nelegálních potratů kategoricky odmítá

Kriminalisté se začali zajímat o gynekologické oddělení Jesenické nemocnice, kvůli možnosti, že sem přijíždějí Polky kvůli nezákonným potratům. „Vše vyšetřujeme. Kriminalisté zjišťují, zda se v nemocnici stal trestný čin nebo přestupek,“ potvrdila mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Vyšetřování odstartoval článek v deníku MF Dnes, který se spojil s polskou redaktorkou Agatou Jop z novin Nowa Tribuna. Reportérka otestovala soukromou Jesenickou nemocnici a byla překvapená, jak rychle se tam domluvila na provedení potratu.

„Telefonické spojení s nemocnicí trvalo asi tři minuty. S primářem tamního gynekologického oddělení jsem se na zákroku domluvila asi během jedné a půl minuty. Pozval mě do nemocnice na sobotu,“ líčila Agata Jop zkušenost ve svém článku.

Ředitel a spolumajitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička o policejním vyšetřování nic neví. Ostře však popírá, že by jeho zařízení podporovalo potratovou turistiku. „U nás žádné potraty Polek neprobíhají. Už před lety jsem vydal přísný zákaz. Naše nemocnice neporušuje české ani polské zákony,“ prohlásil kategoricky Jedlička.

Ukončení těhotenství je v silně křesťanském Polsku protizákonné. Proto takzvaná potratová turistika přivádí naše severní sousedky do České republiky. Jenže u nás jsou potraty cizinek nelegální.

„Podle vyhlášky z roku 1986 mohou cizinky v Česku na potrat jen v případě, že zde mají trvalý pobyt,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

„O změně vyhlášky odborníci uvažují, ale přesná podoba nové normy zatím není jasná. Nejdříve by mohla vstoupit v platnost prvního ledna 2009,“ dodal Cikrt.

Danuše Krčová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Jezdí Polky do Jeseníku na potraty?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Jezdí Polky do Jeseníku na potraty?

Komentáře

další 2 komentáře
Miloš Vysloužil Fuj  | 22. 11. 2007 18:57

Potratová turistika je v kulturní Evropě běžná a toleruje se, ať už Belgičanek v Nizozemí nebo Irek v UK. Polské noviny přinesly před nedávnem zprávu, že v Polsku se provede odhadem několik desítek tisíc nelegálních potratů ročně. Je to ale tak drahé, že ženy raději míří za hranice. Že by polským andělíčkářům utíkal kšeft? Je zajímavé, že v našich zemích podstupuje mnoho neplodných žen z ciziny metody umělého oplodnění, které nejsou v jejich domovině povoleny. A je to plně legální! Je naše zdravotnictví tak bohaté, že musí cizinky odmítnout? Nejsou to polské ženy ani jeseničtí lékaři, kdo by se měl stydět Páni zákonodárci, je mi z vás nevolno!

skeptik špatný zákon  | 22. 11. 2007 09:49

diskriminovat ženy kvůli státní příslušnosti je nechutné. pokud je něco v dané zemi legální, má to být dostupné každému, kdo o to požádá. docela divím, že nezasahuje ombudsman - je vidět, že např. zrovna tato instituce se zabývá pseudoproblémy a neintervenuje tam, kde má.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné