Jihlavská nemocnice by měla zaplatit odškodné za popálení dítěte

Dva a půl milionu korun by měla zaplatit jihlavská nemocnice čtyřleté dívce z Dobroutova na Jihlavsku. Rozhodl o tom okresní soud. Částka je náhradou škody na zdraví, kterou dívka coby novorozeně utrpěla. V září roku 2000 začal hořet inkubátor, v němž byla tehdy čtyřdenní holčička napojena na přístroje…

JIHLAVA – Vyvázla s popáleninami druhého a třetího stupně na zhruba třetině těla. Zraněna byla tehdy i zdravotní sestra, která novorozence z hořícího inkubátoru zachránila.

„Případ je natolik závažný, že jsem žádosti o výši odškodného vyhověla v plné výši. Podle mého názoru odpovídá trvalým následkům poškozené,“ řekla deníku soudkyně Lenka Prokšová.

Rozhodnutí soudu není pravomocné. Pokud se tak stane, měla by sumu uhradit pojišťovna, u níž je nemocnice pojištěna.

Tehdejší ředitel nemocnice Dušan Hubač byl informací překvapen. „S jednoznačnými závěry vyšetřování jsem nebyl nikdy seznámen. Snad mělo dojít k výboji statické energie,“ řekl.

Podle otce má dítě trvalé zdravotní následky. Na soud se rodiče obrátili jak s žádostí o odškodné, tak s žalobou kvůli porušení ochrany osobnosti.

Případem se tehdy zabývala jihlavská policie. Příčinou vzniku požáru v inkubátoru, při němž se vznítila podložka a plenkové kalhotky, včetně elektrod sloužících k monitorování základních životních funkcí, byla technická závada.

„Případ byl odložen na konci února 2001 s tím, že nedošlo ke spáchání trestného činu,“ řekl listu Jaroslav Bílek z jihlavské policie.

Vysočina

Ohodnoťte tento článek!