Jihlavská nemocnice do srpna snížila ztrátu na 24 milionů korun

Jihlavská nemocnice za osm měsíců letošního roku snížila svou ztrátu o 62,9 milionu na 24 milionů korun. Ve ztrátě je jako jediná z pěti nemocnic kraje Vysočina.
Před dvěma roky šlo o nejzadluženější ze zdravotnických zařízení, která kraj převzal. Uvedl to ředitel Jiří Madar…

Téměř o 40 milionů korun se kvůli lépe vykazovaným výkonům a navýšení odvedené práce zvýšily platby od zdravotních pojišťoven, řekl ekonomický náměstek nemocnice Martin Šuma. O dalších devět milionů pak vrostly tržby v lékárně.

Snížením počtu zaměstnanců nemocnice meziročně ušetřila přes 26 milionů na mzdách. O 18 milionů více ale vydala za služby. Například úklid nyní neprovádějí kmenoví zaměstnanci, ale dvě firmy. O více jak dva miliony korun zařízení snížilo náklady na energiích, milion na materiálu.

Odběratelé dluží nemocnici 82 milionů, nemocnice dodavatelům víc jak dvojnásobek. Déle než rok dluží přes 20 milionů.

Ve vedení nemocnice se za dva roky vystřídalo pět ředitelů. Poslední nastoupil letos v červnu. Jeho tým provedl během měsíce interní audit a k řešení problémů sestavil několik týmů odborníků na financování, personalistiku a léčebnou péči. Ty prověřují například dodavatelské smlouvy a kvalitu a ceny služeb.

Nastavena byla kritéria sledování hospodaření oddělení a systém odměn, zlepšila se komunikace se zaměstnanci.

Šéf Lékařského odborového klubu (LOK) Lukáš Velev ale míní, že nemocnice nemohou dlouhodobě hospodařit s kladným výsledkem bez změny financování zdravotnictví.

Nemocnice je od loňska v jednom areálu a po delší dobu nebude potřebovat větších stavebních investic.

Zaměřit se chce na specializací ve vybraných oborech, rozvíjet chce například personálně a přístrojově vybavené onkologické centrum.

Od ledna v ní začne fungovat centrum asistované reprodukce pro neplodné páry, které bude provozovat soukromé sanatorium.

Kraj loni nemocnici na oddlužení přidělil od státu 52,7 milionu, letos jí na zlepšení cash-flow půjčil 20 milionů. Ministerstvo financí nemocnici letos odpustilo vrácení špatně využité dotace a penále ve výši 700 milionů.

Provozní dotace letos ale klesla z 5,6 milionu na 1,4 milionu. Vysočina, na rozdíl od jiných krajů, zatím odmítá svým pěti příspěvkovým organizacím poslat větší sumu peněz do rozpočtů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!