Jihlavská nemocnice dostala pokutu 50.000 Kč za zrušení tendru

Titulní obrázek

Nemocnice obdržela ve výběrovém řízení celkem tři nabídky. Dvě z nich přitom vyřadila z důvodu mimořádně nízké nabídkové ceny. V soutěži tedy zbyla jako jediná nabídka společnosti Fresenius Medical Care. Zakázka jí však přidělena nebyla, protože nemocnice se rozhodla výběrové řízení zrušit…

Jihlavská nemocnice musí zaplatit pokutu 50.000 korun za porušení zákona o veřejných zakázkách. Rozhodl o tom předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina, který tak potvrdil verdikt úřadu z letošního ledna. Nemocnice pochybila když zrušila výběrové řízení na dodávku hemodialyzačních přístrojů a zdravotnického materiálu, řekl ČTK Pecina. Vyjádření vedení nemocnice ČTK zjišťuje.

Nemocnice obdržela ve výběrovém řízení celkem tři nabídky. Dvě z nich přitom vyřadila z důvodu mimořádně nízké nabídkové ceny. V soutěži tedy zbyla jako jediná nabídka společnosti Fresenius Medical Care. Zakázka jí však přidělena nebyla, protože nemocnice se rozhodla výběrové řízení zrušit.

„Tím ale byl porušen zákon o veřejných zakázkách, protože pro zrušení nebyl dán žádný zákonný důvod. Zadavatel byl naopak povinen uzavřít smlouvu s uchazečem, který jediný podal řádnou nabídku. Uchazeč, který předložil nejkvalitnější nabídku má právo, aby s ním byla uzavřena smlouva a není v pravomoci zadavatele ostatní uchazeče zvýhodňovat na jeho úkor a zajistit jim druhou šanci v podobě nového zadávacího řízení,“ zdůvodnil své rozhodnutí Pecina.

Jihlavská nemocnice dostala od ÚOHS pokutu již loni. Musela zaplatit 25.000 korun za porušení zákona o veřejných zakázkách. Se společností Gemedika uzavřela smlouvu na nákup dialyzačních monitorů. Přístroje tehdy dostala po jedné koruně, zároveň se ale zavázala k odběru zdravotnického materiálu za několik desítek milionů. Na takto rozsáhlou zakázku ale podle antimonopolního úřadu měla vyhlásit řádné výběrové řízení.

Podobně se v minulosti zachovala například také nemocnice v Havlíčkově Brodě, za což dostala pokutu 30.000 korun. Za osm přístrojů v hodnotě pět milionů zaplatila nemocnice osm korun, zároveň se zavázala nakoupit od společnosti zdravotnický materiál. Od roku 2004 do září 2006 za něj zaplatila přes 7,7 milionu korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!