Jihlavská nemocnice: odborník i na mrtvice

O drtivou většinu pacientů, které na Vysočině postihne mozková mrtvice, se dokáže špičkově postarat jihlavská nemocnice. Nově na to má zdejší specializovaný tým i ministerský glejt.

Nemocnice Jihlava totiž aktuálně získala certifikát iktového centra, zařazeného do sítě ministerstva zdravotnictví. Informovala o tom mluvčí nemocnice Veronika Novotná.

Síť specializovaných pracovišť pro léčbu cerebrovaskulárních (tj. mozkocévních) onemocnění ustanovilo Ministerstvo zdravotnictví ČR 1. července letošního roku. Péči o hrozivě objemný počet pacientů s akutní mozkovou příhodou by mělo pomoci zkvalitnit přehledné organizační členění, jehož pilíře tvoří v rámci Česka deset komplexních cerebrovaskulárních center (pracoviště nejvyššího řádu, zpravidla při fakultních nemocnicích) a 23 center iktových. Jihlavské centrum je tak nyní již oficiálním garantem výborné péče pro celý kraj a jako takové úzce spolupracuje i s nadřazenými pracovišti.

Podle primáře neurologického oddělení, pod kterým iktové centrum funguje, Ondřeje Škody se systém teprve rozjíždí: v praxi by pak měl v úzké spolupráci být zejména stěžejním vodítkem pro záchranku. Ta by na základě konzultace odborníků pacienty rovnou odvážela na pracoviště s potřebným rozsahem poskytované péče.

Do 10 procent nemocných totiž potřebuje akutní neurochirurgický zákrok či zákrok nitrocévní, na něž v Jihlavě zatím potřebný počet expertů chybí. Drtivé většině postižených však tým jihlavských specialistů umí potřebnou péči poskytnout. Funkci iktového centra pro léčbu akutních cévních mozkových příhod včetně systémové trombolýzy (tj. rozpouštění krevní sraženiny) koneckonců vykonává neurologická JIP pro celý region již delší čas.

„Naše ohodnocení v rámci iktových center bylo jedním z nejvyšších v ČR. Myslím si, že jsme uspěli i ve srovnání s centry komplexními. A to právě s tím jedním rozdílem, že nemáme neurochirurgii a intervenční radiologii,“ prozradil primář Škoda. Domnívá se přitom, že by zmíněná oddělení Jihlava mít měla, a doufá, že se to výhledově podaří. „Certifikát by měl nemocnici mj. pomoci otevřít dveře k evropským dotacím,“ upozornila mluvčí, že oficiální potvrzení skvělé práce týmu rozhodně není pouhou laťkou pro udržení současného stavu. V rámci aktuální výstavby pavilónu urgentního příjmu totiž neurochirurgická JIP zdvojnásobí lůžkovou kapacitu, což si vyžádá i odpovídající přístrojové vybavení, a doplnění výbavy potřebuje i rehabilitační oddělení. Jihlavská nemocnice se tímto certifikátem stala již potřetí krajským centrem. Na vrcholu v celostátním systému péče stojí zdejší onkologické centrum (od roku 2006), jen jediný stupeň pod lékařský Olymp se na počátku letošního roku dostalo zdejší kardiovaskulární centrum.

Ohodnoťte tento článek!