Přejít na obsah

Jihlavská nemocnice zahájila provoz stanice paliativní péče

zpět
19.5.2011
stáří, senioři, LDN, ruce
zvětšitstáří, senioři, LDN, ruceZdroj: accessawareness.nsnet.org

stáří, senioři, LDN, ruce | Zdroj: accessawareness.nsnet.org

 

V jihlavské nemocnici dnes zahájila provoz stanice paliativní péče, která se bude starat o nevyléčitelně nemocné a umírající. Patnáct lůžek bude provozovat oddělení dlouhodobě nemocných. První klienti by se na stanici měli objevit už příští týden.

Jihlavská nemocnice se stala první nemocnicí v Česku, kde je samostatná stanice paliativní péče, řekl novinářům ředitel nemocnice Lukáš Velev.

„Paliativní péče zabezpečuje, aby pacient, u něhož již byly vyčerpány všechny možnosti léčby, netrpěl bolestí, tlumí negativní příznaky nemoci až do úmrtí,“ uvedla primářka oddělení Eva Balnerová. Běžně tuto péči poskytují hospice, na Vysočině však žádný kamenný hospic zatím neexistuje.

Stanice, která bude sloužit pro celou Vysočinu, má sedm dvoulůžkových a jeden jednolůžkový pokoj. Vždy pro dva pokoje je k dispozici sociální zázemí. Pro doprovázející je u každého lůžka pohodlné polohovací křeslo, vhodné i k přenocování. Návštěvy na paliativní stanici nejsou omezené.

O pacienty se budou kromě lékařů starat také konzultanti v oboru psychologie, onkologie a výživy. Tým zdravotních sester a ošetřovatelek prošel školením v hospicové péči, k dispozici je také rehabilitační sestra, sociální pracovník a kněz. Denní náklady na lůžko dosahují přibližně 2000 korun. Větší část bude hrazena ze zdravotního pojištění, klienti zaplatí za den ve stanici 300 korun.

Náklady na zřízení stanice a její vybavení dosáhly přibližně dvou milionů korun. O investici se nemocnice podělila s městem Jihlava a sponzorem.

Podle hejtmana Jiřího Běhounka usilovaly o zřízení kamenného hospice, kde by bylo možné poskytovat péči pro nevyléčitelně nemocné, různé instituce řadu let. „Investice by však byla velmi nákladná, využili jsme proto možnosti zřídit stanici paliativní péče v jihlavské nemocnici,“ řekl Běhounek. V ostatních nemocnicích v kraji by podle něj mohly v dohledné době vzniknout specializované pokoje s několika lůžky s paliativní péčí.


Komentovat článek: Jihlavská nemocnice zahájila provoz stanice…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Jihlavská nemocnice zahájila provoz stanice…

Komentáře

další 2 komentáře
Chronos umírání  | 20. 05. 2011 11:07

Stejně jako filosofii DIP, tak i zřizování umíracích oddělení neschvaluji.Opravdu nejsme schopni zajistit důstojný konec přirozeně a kdekoliv a kdykoliv? Je to nutné za peníze a na zvláštních místech?

Dagmar sestra  | 19. 05. 2011 10:14

Mám dloholetou praxi v péči o staré a umírajíci pacienty a takovému počinu fandím. Pouze doufám, že bude toto oddělení dostatečně zajištěno i personálně. Tito lidé potřebují sestru, která nespěchá, ale má dostatek času je i vyslechnout.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné