Přejít na obsah

Jihlavští operatéři brání vzniku proleženin u pacientů

zpět
18.5.2017
*sestra, pacientka, lůžko, nemocnice
zvětšit*sestra, pacientka, lůžko, nemocniceZdroj: Nemocnice Šumperk

*sestra, pacientka, lůžko, nemocnice | Zdroj: Nemocnice Šumperk

 

Na operačních sálech jihlavské nemocnice začali používat unikátní metodu, která zabrání kontaktu s dezinfekčním roztokem a chrání pacienty, zvláště u časově náročných operací, před alergickou reakcí.

Novinka zaujala i porotu v celorepublikové soutěži Bezpečná nemocnice. Mají o ni zájem i další české nemocnice. V tiskové zprávě to sdělila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Anesteziologické sestry ošetří pacientům při překládání do operačních sálů pokožku zad polymerickým roztokem ve spreji, na riziková místa použijí speciální silikonovou folii. Podle vrchní sestry oddělení ARO Věry Čermákové celá věc trvá asi tři minuty, ale má neuvěřitelný efekt.

„Bráníme tím možným komplikacím. Pacienti podstupující například výměnu kyčelních či kolenních kloubů nebo gynekologickou operaci stráví v nehybné poloze na sále i několik hodin. A už tam může vzniknout zarudlá kůže, která se může změnit v proleženinu. Díky používání roztoku a silikonového krytí těmto potížím zabráníme,“ uvedla Čermáková.

V jihlavské nemocnici provedou lékaři podle mluvčí ročně zhruba 6500 operačních výkonů v anestezii. Téměř 900 výkonů je delších než dvě hodiny a právě u těchto výkonů se tato prevence provádí. Novinka podle mluvčí zabrání případným komplikacím po operacích, ale nemocnice zároveň ušetří. „Cena silikonové folie je několik desítek korun a nepřevyšuje náklady spojené s případnou kožní lézí, které se mohou vyšplhat až na desítky tisíc korun. O novinku mají po soutěži Bezpečná nemocnice zájem i další české nemocnice, které by se novou metodou chtěly inspirovat,“ dodala Zachrlová.


Komentovat článek: Jihlavští operatéři brání vzniku proleženin u…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné