Jihočeská záchranná služba má nový mobilní inkubátor

Jihočeská záchranná služba získala nový transportní inkubátor, s nímž může převážet předčasně narozené děti nebo novorozence se selhávajícími životními funkcemi.

Zařízení, jehož cena se blíží dvěma milionům korun, zůstává na neonatologickém oddělení českobudějovické nemocnice. Záchranáři si jej vezmou vždy jen v případě transportu novorozence. Uvedla to jejich mluvčí Petra Kafková.

Dodala, že mobilní inkubátor lze využít například ve chvílí, kdy některá z okresních nemocnic očekává předčasný porod. „V takovém případě vyrazíme i s některým zdravotníkem nebo lékařem z českobudějovické neonatologie do dané nemocnice. Po porodu pak dítě, které má selhávající životní funkce, přepravíme v inkubátoru do Českých Budějovic,“ uvedla Kafková. Dodala, že mobilní zařízení pro novorozence lze využívat i při transportech helikoptérou.

„Jde v podstatě o mobilní jednotku intenzivní péče s nejmodernější technikou sloužící jednak k ošetření novorozence, ale i zásadní sadu přístrojů k monitorování životních funkcí novorozence umožňujících tyto funkce i nahrazovat. Například je zde nový moderní ventilátor pro umělou plicní ventilaci a další přístroje,“ uvedl ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!