Jihočeské nemocnice pohledávky neprodávají

Žádná z nemocnic, které zřizuje Jihočeský kraj, neprodává pohledávky zdravotních pojišťoven. Včera to potvrdil náměstek jihočeského hejtmana Vladimír Pavelka (KDU-ČSL), pod jehož resort zdravotnictví spadá…

Odprodej by nebyl pro většinu ředitelů systémovým řešením

„Vím, že se některé nemocnice v České republice rozhodly odprodat pohledávky pojišťoven, žádná z našich nemocnic k tomu však nepřistoupila,“ uvedl doslova náměstek.

Jeho slova potvrdili i ředitelé nemocnic. Navíc podobný způsob považuje většina z nich za nepřijatelný a nesystémový.

„Pohledávky, které máme u pojišťoven, v žádném případě neprodáváme a ani se k tomu nechystáme. Pokud by se k tomu někdo působící ve zdravotnictví uchýlil, vnímal bych to za výraz nějaké konkrétní extrémně zoufalé ekonomické situace,“ konstatoval ředitel českokrumlovské nemocnice Josef Kučera.

Vedení strakonické nemocnice ví o společnostech, které se chystají skupovat tyto pohledávky. „Nezastírám, že by nám prodej pohledávek nepomohl. Měli bychom peníze ihned v době, kdy zdravotní pojišťovny platí pozdě a naši věřitelé na nás naléhají.

K tomuto kroku jsme však nepřistoupili hlavně z důvodu korektních vztahů s pojišťovnami,“ konstatoval ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Ředitel Nemocnice České Budějovice Břetislav Shon v této souvislosti uvedl, že by prodej pohledávek firmám nebo případně i bankám mohl vést k prohlubováni druhotné platební neschopnosti.

„Pojišťovna by totiž musela pohledávku uhradit firmám a potom by neměla peníze, které musí dát do zdravotnictví. Nedovedu si představit, kam by nás tento systém dostal,“ vysvětlil Shon.

Jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS) pro Právo uvedl, že zatím nemá žádné informace o tom, že by se některá z krajských zdravotnických zařízení chystala pohledávky prodat.

„Jihočeské nemocnice sice problémy s dluhy od pojišťoven mají, ale zatím žádná z nich, jak jsem si ověřil i u vedoucího odboru zdravotnictví krajského úřadu, k takovému kroku nepřistoupila,“ dodal ještě Jihočeský hejtman Zahradník.

Právo

Ohodnoťte tento článek!