Jihočeské nemocnice se na akciové společnosti zatím nemění

Šest jihočeských okresních nemocnic, které se měly 1. ledna změnit na akciové společnosti, zůstává dál pod správou Jihočeského kraje. Rejstříkový soud totiž nově vytvořené organizace odmítl zapsat, řekl jihočeský hejtman Jan Zahradník…

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Převody nemocnic na obchodní společnosti zakazuje novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Její právoplatnost posuzuje Ústavní soud.

Jihočeský kraj již před dvěma roky transformoval z vlastní příspěvkové organizace Nemocnici v Českých Budějovicích, největší zdravotnické zařízení v kraji. Podobně chce nyní postupovat u nemocnic v Písku, Táboře, Prachaticích, Jindřichově Hradci, Strakonicích a Českém Krumlově. Vloží do nich movitý i nemovitý majetek.

Nemocnice zároveň sloučí pod jeden holding. Změna právní formy má podle kraje zlepšit hospodaření, zvýšit kontrolu nad chodem jednotlivých zařízení a zkvalitnit spolupráci mezi nimi.

„Podle mých informací rejstříkový soud, jaksi poslušen, byť špatných zákonů, to nezapsal. Možná v krátké době rozhodne Ústavní soud, zruší onen neblahý paragraf zakazující transformaci a budeme moci naše nemocnice skutečně do toho holdingu vložit,“ uvedl hejtman. Vyjádření ministerstva zdravotnictví se ČTK

nepodařilo zjistit.

Zákaz převodů prosadili ve sněmovně koncem září poslanci ČSSD a KSČM. Nemocnice by se podle nich jako soukromé společnosti orientovaly jen na výdělek a začaly by poskytovat pouze výnosnou péči v lukrativních oborech. Kraje ale názor, že by se péče zhoršila, odmítají.

Podle nich se nemocnicím jako obchodním společnostem ekonomicky daří. Řada nemocnic se již na akciové společnosti změnila před platností zákona.

ČTK

Jihočeské nemocnice se na akciové společnosti zatím nemění
Ohodnoťte tento článek!