Jihočeské nemocnice se s odbory většinou dohodly

Titulní obrázek

„Došlo k dohodě mezi vedením nemocnice a LOK o úhradách za služby. Dohodli jsme se na zvýšení platů v položkách profesních platů a služby opět až šest procent,“ řekl ředitel českobudějovické nemocnice…

Kvůli novému zákoníku práce, který jim povoluje 416 hodin za rok, většinou lékaři přijali k pracovním smlouvám také dohody o pracovní činnosti.

Nemocnice se lékařům snaží vyjít vstříc navýšením mezd nebo náhradním volnem. Některé nemocnice už mají podepsané kolektivní smlouvy, větší problémy při jednáních nebyly, řekl náměstek jihočeského hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Pavelka.

„Došlo k dohodě mezi vedením nemocnice a Lékařským odborových klubem o úhradách za služby. Dohodli jsme se na zvýšení platů v položkách profesních platů a služby opět až šest procent,“ řekl ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon.

Dohody o přesčasu

Ve strakonické nemocnici vyřešili problém s přesčasy podepsáním dohod o pracovní činnosti a hodiny navíc kompenzuje nemocnice zaměstnancům náhradním volnem.

„Kolektivní smlouvu máme podepsanou. My jsme nechali lékařům stejné peníze, ale šli jsme spíše cestou náhradního volna,“ řekl ředitel nemocnice Tomáš Fiala. Pokud by nemocnice neuzavřela s˙lékaři dohody, musela by přijmout dalších 28 lékařů.

Malé zvýšení mezd

Dohody s lékaři podepsala také nemocnice v Prachaticích. „Domluvili jsme se na dohodách a platy jsme trochu zvýšili proti průměru loňského roku. U někoho to vyšlo víc, u někoho téměř stejně, nelze to říct jednoznačně. Trochu problémy byly, ale nějak jsme to dali dohromady,“ řekl ředitel Bohumil Ondřich.

Díky dohodám, které umožní odpracované hodiny navíc, se nemocnicím podaří zajistit služby. „Zákon do toho vstupuje s nějakým regulativem, který mně připadá do našich podmínek trochu násilný. Na jednu stranu to chápu, ale stát by také měl říct, kde se vezmou ti lékaři,“podotkl Pavelka.

Přeměna nemocnic

Bývalé okresní nemocnice na jihu Čech se od začátku roku staly akciovými společnostmi ve stoprocentním vlastnictví kraje. Kraj je sloučil do jednoho holdingu – Jihočeské nemocnice, a. s. Jihočeský kraj investuje letos do zdravotnictví 100 milionů korun. Stejně jako letos vyčlenil v rozpočtu 80 milionů na investice do nemocnica 20 milionů pro záchrannou službu.

Metro

Jihočeské nemocnice se s odbory většinou dohodly
Ohodnoťte tento článek!