Jihočeský kraj chce ve zdravotnictví rozšířit spolupráci se sousedy

Titulní obrázek

Pilotní program přeshraniční zdravotní péče mezi Dolním Rakouskem a Jihočeským krajem by se měl začít uskutečňovat začátkem příštího roku s finanční podporou evropského programu Interreg. Právu to potvrdil náměstek jihočeského hejtmana Vladimír Pavelka (KDU-ČSL)…

„Cílem je zajistit lidem co možná nejlepší zdravotnickou péči, optimální využívání zdrojů včetně špičkových přístrojů nebo speciálních oddělení. Pracovat na něm bude skupina složená z odborníků z jižních Čech i dolních Rakous,“ konstatoval Pavelka a dodal, že Jihočeský kraj má zájem o zpřístupnění speciálních oddělení, jako onkologie nebo kardiochirurgie, rakouským pacientům.

Vzájemná spolupráce je však žádoucí i v akutních případech například srdečního infarktu. „V tomto směru existuje v kraji dobrý systém, kdy všechny záchranné vozy budou do konce roku vybaveny EKG s bezdrátovým přenosem dat do kardiocentra Nemocnice České Budějovice, takže bude zajištěna včasná diagnostika s návazností na transport na odpovídající specializované oddělení,“ dodal Pavelka.

Připomněl, že důležitost spolupráce ve zdravotnictví ukázal případ z nedávné doby, kdy po těžké dopravní nehodě českého autobusu nedaleko hranic v Dolním Rakousku byli někteří zranění hospitalizováni v Nemocnici Gmünd. Ošetření pacientů proběhlo velmi rychle a kvalitně, stejně tak jako spolupráce s odpovídajícími nemocnicemi na české straně.

„Na tomto případu je zřetelně vidět, že spolupráce v příhraničí, především při katastrofách, by měla být upravena a pokud možno by měla fungovat na smluvním základě. Naším záměrem je obnovit odložené snahy o spolupráci, aby nejen při katastrofách, ale i při dalších situacích bylo možné co nejlepší a nejrychlejší ošetření pacienta a převoz do nejbližší nemocnice, ať už na české či rakouské straně,“ reagoval na Pavelkova slova obchodní ředitel gmündské nemocnice Karl Binter.

Právo

Jihočeský kraj chce ve zdravotnictví rozšířit spolupráci se sousedy
Ohodnoťte tento článek!