Jihočeský kraj hledá možnosti přeshraniční zdravotnické péče

Titulní obrázek

Jihočeský kraj se zapojil do projektu nazvaného Healthacross, jehož cílem je propojit zdravotnickou péči v sousedních regionech. Cílem je najít možnosti vzájemné spolupráce českých, rakouských a případně i dalších zdravotnických zařízení…

a využít je tak, aby byla lékařská péče poskytována co nejpružněji a nejefektivněji.

Vstup do schengenského prostoru sice přinese volný pohyb osob, ale systémy zdravotnické péče nejsou navzájem propojeny. Odlišný je zejména způsob financování. „Je nutno vyřešit otázky úhrady, protože sice existuje mezinárodní úhradové centrum, ale ten systém zatím funguje velice nepružně,“ řekl náměstek jihočeského hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Pavelka.

Proto se kraj zapojil do projektu Healthacross, který vzešel z Dolních Rakous a počítá také s partnery v dalších příhraničních regionech. Celý projekt bude stát 5,8 milionu korun a bude usilovat o peníze z Evropské unie v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce Česko-Rakousko. Jihočeský podíl, který dnes schválili zastupitelé, činí 871.000 korun.

Nutnost oboustranné spolupráce se podle Pavelky potvrdila například při dopravních nehodách. „Z praktického hlediska je to poskytování emergentní péče v příhraniční oblasti, to znamená jaká sanitka, jaký vrtulník ke zraněnému či nemocnému přijede dříve, jaký způsob poskytování péče bude nejefektivnější,“ shrnul.

Zároveň může být oboustranně prospěšná i nabídka nemocnic, například lidé z Českých Velenic mají pouze kilometr daleko do nemocnice v Gmündu. Česká strana může nabídnout například kvalitní onkologickou či kardiologickou péči, kapacity pro dlouhodobě nemocné nebo lázeňství.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!