Jihočeský kraj od nemocničního holdingu neustoupí

Jihočeský kraj rozhodně nechce ustoupit od transformace šesti bývalých okresních nemocnic na akciové, ani vzniku holdingu, který by zastřešoval všech sedm zdravotnických zařízení na jihu Čech, které kraj získal převodem od státu…

Na budoucnost nemocnic má opozice a koalice stále rozdílný názor

Nic na tom nezměnilo ani setkání hejtmanů s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou (ČSSD) a předsedou vlády Jiřím Paroubkem, které proběhlo minulý týden.

„V radě i v zastupitelstvu jsme se už většinově shodli, že půjde o krok ve prospěch obyvatel jižních Čech. Hospodaření nemocnic bude průhlednější a jsem přesvědčen, že fungování holdingu by mělo směřovat k optimální péči. Aby byla co nejlepší, co nejdostupnější. Nemělo by při ní docházet ani ke zbytečnému plýtvání. Řízení z jednoho místa je k tomu nejlepší cestou,“ obhajuje vznik holdingu hejtman Jan Zahradník (ODS).

Je přesvědčen, že koncem roku bez problémů proběhne i zmíněná transformace na akciové společnosti a ty budou fungovat stejně dobře jako největší zdravotnické zařízení v kraji – Nemocnice České Budějovice. Ta se na akciovou společnost změnila již loni 1. ledna.

„Loňské výsledky, kdy nemocnice hospodařila se ziskem, ale i hodnocení péče o pacienty ukázaly, že se žádné katastrofické scénáře, o nichž odpůrci transformace hovořili, nepotvrdily. Musím připomenout, že se to nemocnici podařilo i přes výrazně horší ekonomické prostředí, v němž se loni ocitlo zdravotnictví v důsledku zmrazení veřejných zdrojů. Na jednání rady kraje jsme proto doporučili zastupitelstvu schválit transformaci nemocnic v Českém Krumlově, Písku, Prachaticích, Strakonicích, Jindřichově Hradci a Táboře na akciové společnosti,“ zdůraznil Zahradník.

Rozhodně odmítá tvrzení opozice z řad ČSSD a KSČM, že změna nemocnic na akciovky se projeví negativně. Sociální demokraté a komunisté ale jeho optimismus rozhodně nesdílejí.

Zastupitelé za ČSSD dokonce bojkotovali hlasovaní o jednotlivých členech nové dozorčí rady českobudějovické nemocnice. Nyní v ní má proto zastoupení pouze koalice ODS, KDUČSL a SNK pěti místy, další tři patří lékařům a devátým členem je ředitel významné českobudějovické společnosti M. I. C. B. Miroslav Dvořák.

„Změna právní formy nemocnic a následné jejich sloučení do holdingu vnímám za špatný krok, který bude mít podle mého názoru negativní dopad nejen na zaměstnance zdravotnických zařízení, ale postihne i některé obory v kraji, což pocítí i pacienti. Domnívám se, že se nemocnice začnou chovat tržně, a mám obavy, že zařízení nebudou chtít nadále vykonávat některé ne příliš lukrativní zákroky jako doposud. Lidé za nimi budou muset jezdit nebo si za ně draze připlatí,“ konstatoval předseda klubu ČSSD v krajském zastupitelstvu Miroslav Krejča.

Opoziční zastupitelé za KSČM volají zejména po průhlednějším účetnictví nemocnic. Transformací na akciové společnosti se však podle jejich předsedy klubu v krajském zastupitelstvu Václava Kučery nic nezmění.

„K tomuto tvrzení mě vedou zkušenosti s českobudějovickou nemocnicí. Dodnes jsme nedostali rozbor hospodaření nemocnice a ani nevíme, jaké má dluhy,“ doplnil Kučera.

Vladimír Vácha, Jiří Falout

Právo

Jihočeský kraj od nemocničního holdingu neustoupí
Ohodnoťte tento článek!