Přejít na obsah

Jihočeský kraj udělal změny ve vedení nemocnic

zpět
1.2.2007

Lékařským odborovým v klubům v šesti jihočeských nemocnicích se nelíbí rozhodnutí Rady kraje, která změnila složení představenstev nemocničních akciovek. Umožňuje to fakt, že jediným akcionářem těchto společností je kraj...

„V případě obchodních společností nemocnic Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Prachatice, Písek, Strakonice a Tábor, jejichž představenstva jsou pětičlenná, je nyní tvoří dva zástupci nemocnice a tři členové představenstva Jihočeské nemocnice, a. s. U šestičlenného představenstva Nemocnice České Budějovice, a. s., jsou v řídícím orgánu zástupci nemocnice tři,“ sdělila Právu k uskutečněným změnám mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková.

Předsedům místních organizací Lékařských odborových klubů (LOK) v jednotlivých jihočeských nemocnicích nejvíce na změnách vadí, že je s nimi kraj nekonzultoval. Lékaři v LOK už před úterním jednáním radních zaslali hejtmanu Janu Zahradníkovi (ODS) otevřený dopis, v němž formulovali obavy ze změn v představenstvech nemocničních akciovek.

Uvádějí v něm mj., že „zcela se tímto krokem odstraní proklamovaná konkurenceschopnost nemocnic, moc v jihočeském lůžkovém zdravotnictví se fakticky soustředí do rukou tří či čtyř lidí a prostředí bude velmi náchylné ke korupci“.

Odboráři také píší, že akce připomíná vytvoření totalitního krajského ústavu národního zdraví s několikamiliardovým obratem, ovšem zcela bez veřejné kontroly pod vedením několika osob.

„Jmenovaní úředníci jsou většinou zároveň členové představenstva organizace Jihočeské nemocnice, a.s., která nemá jakékoliv rozhodovací pravomoci vzhledem k jednotlivým nemocnicím a nevyvíjí zdravotnickou činnost. Hrozí propojení nemocnic s touto organizací a nepřehledné majetkové přesuny,“ stojí v otevřeném dopise doslova.

„Jedná se o tak významný krok a my můžeme jen spekulovat, proč k němu došlo. V úvahu prakticky připadají jen dvě možnosti. Buď se jedná o mocenské hry a snahu ovládnout nemocnice, změnit jejich strukturu a podobně nebo kraj má k dispozici koncepci lůžkového zdravotnictví, kterou nezveřejnil,“ sdělil Právu předseda LOK v táborské nemocnici Lukáš Štrincl.

Podotkl, že posílení vlivu kraje v představenstvech nemocnic lékařští odboráři nejprve prodiskutují v místních organizacích a potom i na krajské úrovni. Budou požadovat také podporu celostátní organizace v případných dalších krocích.

„Výsledky našeho jednání mohu jen předjímat, ale určitě budeme požadovat po kraji onu koncepci, abychom věděli, jak bude struktura nemocnic v Jihočeském kraji vypadat,“ doplnil Štrincl.

Podle Pavelky jde o nepodložené obavy

Náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Pavelka (KDU-ČSL) uvedl rozhovoru o mocenské hry ani žádnou skrytou koncepci, o níž lékaři neví.

„Šlo nám o to, připravit časově omezený projekt, který směřuje k vytvoření stejného prostředí a nastavení stejných pravidel řízení ve všech nemocnicích zřizovaných Jihočeským krajem. Nezbytnost tohoto kroku si vyžádala skutečnost, že šest jihočeských nemocnic se dnem 1. 1. 2007 stalo obchodními společnostmi tak, jako je již po tři roky nemocnice českobudějovická,“ zdůraznil Pavelka.

Věří, že po roce se řízení vrátí do původní podoby, kdy představenstvo je totožné s managementem nemocnice a celý holding začne naplno fungovat.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Jihočeský kraj udělal změny ve vedení nemocnic

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Jihočeský kraj udělal změny ve vedení nemocnic

Komentáře

1 komentář
Jiří Kolísko Pavelka  | 1. 02. 2007 18:44

Pana Pavelku jsem měl možnost poslouchat dvakrát.Vskutku zážitek,nebot´za jednu hodinu neřekl vůbec nic.Mlhy nad Blaty jsou průhlednější než tento mocnář.Ten pán je lidovec podporující i v loni pana Kalouska,aby nespadl při veletoči.Na sjezdu KDU 2005 v Plzni,uvedl obsažný referát o ničem.Skoro jsem se divil,že nikdo nepískl.Tak tenle pán,je ten,který dělá gesci holdingu nemocnic?Tak to musíte být ve střehu.Takoví vypalují rybníky za pochodu a ještě si nechají zatleskat.Jak se jmenuje ten živočich,který se kdesi přemnožil a umí spolknout i psa?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné