Jihočeský kraj udělal změny ve vedení nemocnic

Titulní obrázek

Lékařským odborovým v klubům v šesti jihočeských nemocnicích se nelíbí rozhodnutí Rady kraje, která změnila složení představenstev nemocničních akciovek. Umožňuje to fakt, že jediným akcionářem těchto společností je kraj…

„V případě obchodních společností nemocnic Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Prachatice, Písek, Strakonice a Tábor, jejichž představenstva jsou pětičlenná, je nyní tvoří dva zástupci nemocnice a tři členové představenstva Jihočeské nemocnice, a. s. U šestičlenného představenstva Nemocnice České Budějovice, a. s., jsou v řídícím orgánu zástupci nemocnice tři,“ sdělila Právu k uskutečněným změnám mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková.

Předsedům místních organizací Lékařských odborových klubů (LOK) v jednotlivých jihočeských nemocnicích nejvíce na změnách vadí, že je s nimi kraj nekonzultoval. Lékaři v LOK už před úterním jednáním radních zaslali hejtmanu Janu Zahradníkovi (ODS) otevřený dopis, v němž formulovali obavy ze změn v představenstvech nemocničních akciovek.

Uvádějí v něm mj., že „zcela se tímto krokem odstraní proklamovaná konkurenceschopnost nemocnic, moc v jihočeském lůžkovém zdravotnictví se fakticky soustředí do rukou tří či čtyř lidí a prostředí bude velmi náchylné ke korupci“.

Odboráři také píší, že akce připomíná vytvoření totalitního krajského ústavu národního zdraví s několikamiliardovým obratem, ovšem zcela bez veřejné kontroly pod vedením několika osob.

„Jmenovaní úředníci jsou většinou zároveň členové představenstva organizace Jihočeské nemocnice, a.s., která nemá jakékoliv rozhodovací pravomoci vzhledem k jednotlivým nemocnicím a nevyvíjí zdravotnickou činnost. Hrozí propojení nemocnic s touto organizací a nepřehledné majetkové přesuny,“ stojí v otevřeném dopise doslova.

„Jedná se o tak významný krok a my můžeme jen spekulovat, proč k němu došlo. V úvahu prakticky připadají jen dvě možnosti. Buď se jedná o mocenské hry a snahu ovládnout nemocnice, změnit jejich strukturu a podobně nebo kraj má k dispozici koncepci lůžkového zdravotnictví, kterou nezveřejnil,“ sdělil Právu předseda LOK v táborské nemocnici Lukáš Štrincl.

Podotkl, že posílení vlivu kraje v představenstvech nemocnic lékařští odboráři nejprve prodiskutují v místních organizacích a potom i na krajské úrovni. Budou požadovat také podporu celostátní organizace v případných dalších krocích.

„Výsledky našeho jednání mohu jen předjímat, ale určitě budeme požadovat po kraji onu koncepci, abychom věděli, jak bude struktura nemocnic v Jihočeském kraji vypadat,“ doplnil Štrincl.

Podle Pavelky jde o nepodložené obavy

Náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Pavelka (KDU-ČSL) uvedl rozhovoru o mocenské hry ani žádnou skrytou koncepci, o níž lékaři neví.

„Šlo nám o to, připravit časově omezený projekt, který směřuje k vytvoření stejného prostředí a nastavení stejných pravidel řízení ve všech nemocnicích zřizovaných Jihočeským krajem. Nezbytnost tohoto kroku si vyžádala skutečnost, že šest jihočeských nemocnic se dnem 1. 1. 2007 stalo obchodními společnostmi tak, jako je již po tři roky nemocnice českobudějovická,“ zdůraznil Pavelka.

Věří, že po roce se řízení vrátí do původní podoby, kdy představenstvo je totožné s managementem nemocnice a celý holding začne naplno fungovat.

Právo

Jihočeský kraj udělal změny ve vedení nemocnic
Ohodnoťte tento článek!