Jihočeský LOK: umírnění lékaři se nyní budou radikalizovat

šachy, názory

Jihočeští lékaři, kteří patří k umírněnějšímu křídlu při prosazování požadavků na zvýšení mezd, se budou po neúspěšných jednáních odborů s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) radikalizovat.

Po setkání představitelů lékařských odborů ze sedmi jihočeských nemocnic s vedením kraje to ČTK řekl koordinátor protestní akce Děkujeme, odcházíme a českokrumlovský chirurg Jan Vorel.

Lékaři nepodepíší či vypoví dodatky k pracovním smlouvám o přesčasech, v nemocnicích nebude mít podle něj v březnu kdo sloužit.

Na jihu Čech dala výpověď necelá stovka lékařů ve čtyřech ze sedmi nemocnic, tedy desetina. Pokud se ale situace nezmění, a LOK nedostane garance zvýšení mezd, nepodepíší či vypoví dodatky o službách i lékaři z ostatních nemocnic. Stačí 14 dnů předem, upozornil zástupce táborského LOK Jiří Berka.

„Pakliže dojde 1. března ke katastrofickému scénáři, tak druhého, maximálně 3. března bude situace vyřešená. Nastanou tady naprosto polní podmínky pro pacienty. Lékařů je už nyní takový nedostatek, že nikdo z nás nemá obavy, že by nesehnal práci, až se situace vrátí do normálu,“ uvedl Vorel.

Kraj už dříve nastínil, že by se pacienti vozili do jiných nemocnic. Například z Jindřichohradecka do českobudějovické nemocnice, kde žádný lékař výpověď nepodal. Tam je ale nyní situace napjatá. K dnešku nepodepsalo dodatky o přesčasové práci nad zákonem stanovených 150 hodin ročně 93 lékařů z klíčových oddělení – ARO, porodnice, dětského či onkologie.

Podle šéfa LOK a lékaře na českobudějovickém oddělení ARO Filipa Šísla bude nemocnice v případě krizového scénáře moci zvládnout ošetření pacientů na specializovaných a spádových odděleních jako je třeba traumatologie či neurochirurgie. Problémy by nastaly s běžnými akutními odděleními jako jsou chirurgie, interna či kardiologie. „My jsme se sice nepřipojili k výpovědím, ale katastrofického scénáře se obáváme, kvůli forenzním dopadům,“ řekl Šísl ČTK.

Chod oddělení by se dostal do neřešitelných situací, lékaři by nestíhali práci a nemohli by se vyvarovat chyb, za které by nesli odpovědnost, jejich existence by tak byla ohrožená, vysvětlil šéf táborského LOK Jiří Berka.

Kraj má podle hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) na stole krizové scénáře. Odboráři mu dnes řekli, že nemíní přistoupit na jinou formu protestu, budou trvat na tom, aby stát garantoval nastupujícímu lékaři 150 korun na hodinu a 250 korun pro plně erudovaného lékaře.

„Jsme připraveni jim garantovat nástup do pozice, ze které dali výpověď, ale nemůže to být časově neomezené,“ řekl hejtman po jednání ČTK. Hranicí bude asi polovina března. Pakliže se situace nezmění, vedení kraje se s obory sejde 17. února. Bezpečnostní radu či krizový štáb hejtman svolávat nemíní.

Jednání ministra Hegera s lékařskými odbory a komorou o platových požadavcích lékařů dnes definitivně zkrachovala. Odboráři nevyzvou 3800 lékařů ve výpovědi, aby je stáhli.

Ohodnoťte tento článek!