Jihočeští hygienici zaznamenali 124 případů lymeské boreliózy

Jihočeští hygienici letos zaznamenali 124 případů lymeské boreliózy, což je o 24 více než loni ve stejnou dobu. V posledním týdnu evidovali sedm nových pacientů s tímto onemocněním.

Lymeská borelióza je v regionu nejrozšířenější za poslední tři sezony. Mírně narůstá i počet případů klíšťové encefalitidy, kterých je od začátku roku 60, což je ale méně než loni. Novinářům to řekla ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Za poslední týden přibylo sedm nově nahlášených případů klíšťové encefalitidy a sedm případů lymeské boreliózy; ta se zatím nejvíc vyskytuje na Českobudějovicku (45 případů), na Českokrumlovsku je jich 26. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy eviduje okres Prachatice (19,6 případu na 100.000 obyvatel), vyšší výskyt vykazují i okresy Český Krumlov (11,4) a České Budějovice (9,6).

„Končí pomalu prázdniny, ale lze očekávat nástup houbařské sezóny. Riziko napadením klíštětem je pro houbaře a rekreanty vzhledem k dosud teplému, ale vlhkému počasí i v dalších týdnech stále vysoké, a to i v nadmořských výškách nad 750 metrů, tedy i při houbaření na Šumavě či v Novohradských horách. Proto doporučujeme bránit se napadení klíštětem používáním repelentů a správného oblečení a obutí. Po příchodu domů je dobré se převléci včetně spodního prádla, prohlédnout a osprchovat se,“ řekla Kotrbová.

Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu 170 lidí a v ČR 861 obyvatel. Nejvíce, 317 případů lymeské boreliózy, bylo na jihu Čech v roce 2013.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!