Jihomoravské nemocnice chystají investice za stamilióny

Titulní obrázek

Ředitelé nemocnic v Jihomoravském kraji plánují letos nakupovat nové přístroje a opravovat ordinace. Z peněz státu, kraje a Evropské unie se tak utratí několik set miliónů korun. Největší investice chystají ve Fakultní nemocnici Brno a Masarykově onkologickém ústavu, řekly tiskové mluvčí obou zařízení…

BRNO –

V Brně-Bohunicích připravují rekonstrukci pavilónu Z, kde sídlí gynekologickoporodní klinika, hodlají opravovat operační sály, energetické centrum a budovat nové traumatologické centrum pro vážné zraněné.

„Výši těchto investic odhadujeme na 385 miliónů korun, dvě třetiny nákladů uhradíme z dotací od ministerstva zdravotnictví a ze strukturálních fondů Evropské unie, třetinu z vlastních zdrojů,“ uvedla mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

V Masarykově onkologickém ústavu, předním českém pracovišti pro léčbu pacientů s rakovinou, hodlají otevřít nové centrum pro určování diagnóz.

„Bude kombinovat magnetickou rezonanci s takzvanými PET snímky, díky tomu získají lékaři mnohem přesnější obraz o charakteru nemoci pacienta,“ vysvětlila mluvčí Zuzana Joukalová. Centrum asi za 120 miliónů korun začne fungovat ve

druhé polovině roku v přístavbě, jejíž budování začalo loni.

Žádné větší investice naopak letos nechystají ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Stamilióny korun sem ale půjdou v příštích letech, kdy se začne stavět Mezinárodní centrum klinického výzkumu, výzkumné pracoviště, kde by měli vedle českých vědců bádat i odborníci z prestižní americké Mayo Clinic.

Letos jdou na projekt dva milióny korun ze státního rozpočtu, peníze jsou určeny na přípravu pozemku pro stavbu a demolice starých budov. „Další investice neplánujeme, budeme pouze obnovovat přístroje, které jsou v havarijním stavu, například laboratorní automaty,“ řekl ředitel nemocnice Roman Kraus.

Tendry pro stavební firmy i dodavatele přístrojů budou letos organizovat také v nemocnicích pod správou Jihomoravského kraje. Investice se týkají tří nemocnic při hranicích, ve Znojmě, Břeclavi a Hodoníně. Od chystaných staveb i rekonstrukcí si vedení kraje slibuje, že nemocnice pak přitáhnou pacienty ze sousedního Rakouska. V letošním rozpočtu kraje je na opravy a přístavby nemocnic připravených 420 miliónů korun.

Právo

Jihomoravské nemocnice chystají investice za stamilióny
Ohodnoťte tento článek!