Jihomoravský hejtman kritizuje Sněmovnu

Jednání Sněmovny k návrhu zákona o neziskových zdravotnických zařízeních, které se uskutečnilo v úterý večer, ostře odsoudil o den později hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek (KDU-ČSL)…

Jihomoravský kraj odmítá nemocnice Kyjov a Ivančice mimo zdroje pojištění

Poslanci svým hlasováním odmítli vystoupení hejtmanů, kteří se ve své většině jednání zúčastnili jako diváci. „Považuji za nebezpečné, když poslanci rozhodují o tom, která nemocnice má být lepší, která horší,“ prohlásil hejtman k seznamu zhruba stovky nemocnic, s nimiž se počítá v příloze návrhu uvedeného zákona. Jeho projednání bylo odloženo.

Hrozí odříznutí od zdrojů

V Jihomoravském kraji se do seznamu nedostaly nemocnice v Kyjově na Hodonínsku a v Ivančicích na Brněnsku. Znamená to, že jim hrozí odříznutí od zdrojů veřejného zdravotního pojištění.

Juránek předpokládá, že v rámci pozměňovacích návrhů bude seznam o tyto nemocnice doplněn. Návrhy podají buď lidovečtí poslanci, nebo tak učiní kraj jako zřizovatel.

„Nezařazení obou těchto nemocnic do seznamu je nepřijatelné, zabezpečují základní síť,“ zdůraznil hejtman. Kritizoval, že o podobě sítě nemocnic rozhoduje Sněmovna, místo aby o tak choulostivé věci rozhodovali zřizovatelé, zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví. „Když krajům odeberou nemocnice, ať je zase znovu řídí resort,“ pokračoval Juránek a připomenul situaci ve školství, kde kraje také rozhodují jen zčásti.

Zachování nemocnice v Kyjově požadují i starostové obcí z kyjovského a sousedního veselského regionu. Vyplývá to z prohlášení, které na společném jednání v kyjovské nemocnici přijalo přibližně 40 starostů.

Nejasno také na Žlutém kopci

Nejasná je rovněž situace v Bakešově chirurgické nemocnici v Brně na Žlutém kopci, které Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítá prodloužit smlouvu od Nového roku na lůžka akutní péče, což je podmínka k zařazení do zmíněného seznamu nemocnic.

Podle hejtmana, a v tom se shoduje sředitelem této nemocnice Tomášem Skřičkou, bude Bakešova nemocnice pokračovat v péči o pacienty i po vypršení smlouvy. Akutní péči je pojišťovna ze zákona povinna proplácet, říkají oba. Juránek zdůraznil, že kraj v žádném případě neomezí činnost Bakešovy nemocnice. Sdělil také, že byla odložena plánovaná transformace krajských nemocnic na obchodní společnosti.

Jan Trojan, Právo

Jihomoravský hejtman kritizuje Sněmovnu
Ohodnoťte tento článek!