Jihomoravský kraj bude na pohotovost platit téměř dvojnásobek

Titulní obrázek

Jihomoravský kraj bude muset nejspíš příští rok dát na pohotovost téměř dvojnásobek svého letošního příspěvku. Zhruba 23 milionů korun, které dříve platilo Brno, chybí. Řekl to radní kraje František Adamec. Město peníze odepřelo po rozhodnutí Ústavního soudu, podle nějž mají pohotovost zřizovat a platit kraje…

Peníze chce Brno využít jinak.

Kvůli pohotovosti se Adamec dnes sešel s náměstkyní brněnského primátora Barborou Javorovu. Dohodli se, že služba by i příští rok měla fungovat v nezměněné podobě. Znamená to, že lékaře zastihnou lidé i rodiče s dětmi v Brně po celou noc i o víkendech. Pokud se k němu nebudou moci dopravit, mohou si ho i přivolat domů.

Politici se však zatím neshodli, kdo a jakým dílem za službu zaplatí. „Budeme muset dávat víc než loni. Maximální varianta je, že to bude o 23 milionů korun,“ řekl za kraj Adamec. Jak se příspěvek promítne do rozpočtu kraje na příští rok a na které projekty by kvůli tomu nezbylo, politici nechtějí říct. O rozpočtu stále jednají.

Kromě Brna přispívala na pohotovost v uplynulých letech i další města na jihu Moravy. Bez jejich peněz se však kraj chce obejít; vše vyřeší tak, že síť současných 15 stanovišť první pomoci zredukuje. Adamec soudí, že vzhledem k počtu obyvatel by pohotovostí stačilo v kraji 11. Jaká místa se však budou rušit, zatím neřekl.

Kraj nyní na pohotovosti vypíše výběrové řízení. Jednat chce i s profesními organizacemi, aby pro služby na pohotovostech byl dostatek lékařů. Od ledna, kdy začal platit nový zákoník práce, mohou odsloužit jen omezený počet přesčasů.

V Brně se stále neví, kde bude příští rok fungovat pohotovost pro děti a také stomatologická první pomoc. U dětské pohotovost se zvažuje přesun z Bílého domu do dětské nemocnice; u stomatologie zatím konkrétní místo nepadlo. Dosud působila ve Fakultní nemocnici U svaté Anny, zařízení však o službu nemá zájem.

Pohotovost pro dospělé by podle Adamce měla zůstat v Úrazové nemocnici, i když tu hodlá ministr Tomáš Julínek příští rok v létě přestěhovat do areálu Fakultní nemocnice Brno v Brně-Bohunicích. „Předpokládáme, že nejméně do konce roku bude pohotovostní ambulance v Úrazové nemocnici moci fungovat,“ řekl Adamec.

Ústavní soud tento měsíc rozhodl, že lékařskou pohotovost mají zajišťovat a platit kraje, a nikoli stát. Organizací lékařské služby první pomoci se soud zabýval na podnět Jihomoravského kraje. Jeho zastupitelé měli za to, že službu, kterou dřív zajišťovaly okresní úřady, by měl po jejich zrušení organizovat stát prostřednictvím obcí s rozšířenou působností.

Lucie Kučerová, ČTK

Ohodnoťte tento článek!