Přejít na obsah

Jihomoravský kraj chce širší síť center léčby mozkové příhody

zpět
23.11.2010
pacient, nemocnice, pokoj, sestra
zvětšitpacient, nemocnice, pokoj, sestraZdroj: www.uncg.edu

pacient, nemocnice, pokoj, sestra | Zdroj: www.uncg.edu

 

Jihomoravský kraj chce rozšířit síť center pro léčbu cévní mozkové příhody ve svých nemocnicích. Ministerstvo zdravotnictví přiznalo tento statut z krajských zařízení nemocnicím v Břeclavi a ve Vyškově.

Kraj usiluje o to, aby ho získaly i nemocnice v Kyjově a ve Znojmě, řekl radní odpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý (ČSSD). Podle něj má být centrum v každém okrese, aby péče byla lidem blíž. Na Blanensku by to měla být městská nemocnice v Blansku, dodal.

U mozkové mrtvice je v léčbě důležitá rychlost. „Bohužel u infarktu mozku je časové okno, kdy se péče dá poskytnout, mnohem kratší (než u srdečního infarktu), a šance na dobrý výsledek je do tří hodin od vzniku onemocnění,“ uvedl Ryšavý. Podle něj by například centrum v kyjovské nemocnici pomohlo lidem z Horňácka. Kdyby nemoc záchranářům ohlásili například 2,5 hodiny po vzniku, měli by ještě dobrou perspektivu na vyléčení.

Druhou investicí v Kyjově má být zateplení a rekonstrukce interního pavilonu. Peníze, dohromady asi 40 milionů korun, jsou podle Ryšavého zajištěny. Zdrojem má být evropská dotace a krajská půjčka od Evropské investiční banky.

V kyjovské nemocnici minulý týden skončil ředitel Igor Kalix. Rezignoval, podle Ryšavého se tak rozhodl kvůli neshodám na koncepci vývoje nemocnice s krajským vedením. Dnes se primáři kyjovské nemocnice i další vedoucí oddělení seznamovali s Kalixovým dočasným nástupcem, bývalým ředitelem havlíčkobrodské nemocnice Josefem Pejchlem. Dosud byl krajským zmocněncem pro investice ve znojemské nemocnici.

Výběrové řízení na řádného šéfa vypíše kraj do konce roku.


Autoři

ČTK

Související články

22.11. Kraj se připravuje na lékařský exodus Kraj se připravuje na lékařský exodus
1 příspěvků
4.2. Hejtman: Interna je priorita č. 1 Hejtman: Interna je priorita č. 1
1 příspěvků

Komentovat článek: Jihomoravský kraj chce širší síť center léčby…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Jihomoravský kraj chce širší síť center léčby…

Komentáře

další 2 komentáře
news iktové centrum Kyjov?  | 23. 11. 2010 12:23

"ředitel rezignoval ... kvůli neshodám na koncepci vývoje nemocnice s krajským vedením". --- Ryšavý je radní odpovědný za koncepci zdravotnictví ? Tak to už asi chápu. --- Je přece úplně fuk, že v Kyjově nejsou doktoři na tuto péči, hlavně ještě rychle nacpat prachy do betonu a techniky.

josef budování center  | 23. 11. 2010 11:54

Ano budování center je jedna věc, ale je připravená kvalitně " periferie "? na následnou péči,kterou tito pacienti bezesporu potřebují.LDN s nekvalifikovaným personálem a atomizovaná pseudosíť ZZ která mají zařídit kontinuální,komplexní a kvalifikovanou týmovou péči jsou již dlouhou dobu holou a velmi smutnou skutečností a zkušeností. Zachráněný pacient spadne do tvrdé reality živoření . Takto budujeme již více jak 20 let v žádném případě krajští organizátoři nemají na mysli skutečné potřeby chudáka pacienta. Jde v podstatě o další trik jak sezobat třešničky na dortu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné