Jihomoravský kraj chce širší síť center léčby mozkové příhody

pacient, nemocnice, pokoj, sestra

Jihomoravský kraj chce rozšířit síť center pro léčbu cévní mozkové příhody ve svých nemocnicích. Ministerstvo zdravotnictví přiznalo tento statut z krajských zařízení nemocnicím v Břeclavi a ve Vyškově.

Kraj usiluje o to, aby ho získaly i nemocnice v Kyjově a ve Znojmě, řekl radní odpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý (ČSSD). Podle něj má být centrum v každém okrese, aby péče byla lidem blíž. Na Blanensku by to měla být městská nemocnice v Blansku, dodal.

U mozkové mrtvice je v léčbě důležitá rychlost. „Bohužel u infarktu mozku je časové okno, kdy se péče dá poskytnout, mnohem kratší (než u srdečního infarktu), a šance na dobrý výsledek je do tří hodin od vzniku onemocnění,“ uvedl Ryšavý. Podle něj by například centrum v kyjovské nemocnici pomohlo lidem z Horňácka. Kdyby nemoc záchranářům ohlásili například 2,5 hodiny po vzniku, měli by ještě dobrou perspektivu na vyléčení.

Druhou investicí v Kyjově má být zateplení a rekonstrukce interního pavilonu. Peníze, dohromady asi 40 milionů korun, jsou podle Ryšavého zajištěny. Zdrojem má být evropská dotace a krajská půjčka od Evropské investiční banky.

V kyjovské nemocnici minulý týden skončil ředitel Igor Kalix. Rezignoval, podle Ryšavého se tak rozhodl kvůli neshodám na koncepci vývoje nemocnice s krajským vedením. Dnes se primáři kyjovské nemocnice i další vedoucí oddělení seznamovali s Kalixovým dočasným nástupcem, bývalým ředitelem havlíčkobrodské nemocnice Josefem Pejchlem. Dosud byl krajským zmocněncem pro investice ve znojemské nemocnici.

Výběrové řízení na řádného šéfa vypíše kraj do konce roku.

Jihomoravský kraj chce širší síť center léčby mozkové příhody
Ohodnoťte tento článek!