Jihomoravský kraj chce srazit loňský dluh nemocnic

Hospodářský výsledek tří jihomoravských nemocnic (Břeclav, Hodonín, Kyjov), které loni dosáhly celkové ztráty 150 miliónů korun, by letos neměl překročit 23 miliónů se záporným znaménkem…

Rezervy vidí v mzdové oblasti a snižování provozních nákladů

K tomu mají směřovat stabilizační opatření, k jejichž realizaci chce ředitele nemocnic v Kyjově, Hodoníně a Břeclavi zavázat vedení Jihomoravského kraje.

Podle krajského radního Františka Adamce (KDU-ČSL) by si měli ředitelé počínat umírněně v mzdové oblasti, věnovat maximální pozornost snižování dalších provozních nákladů a také omezit investice. „To však neznamená, že bychom chtěli v těchto nemocnicích úplně přestat investovat,“ řekl Adamec.

Třeba v Hodoníně se počítá s rekonstrukcí stravovacího provozu, v Kyjově s přístrojovými investicemi, v Břeclavi bude stomiliónový úvěr Evropské investiční banky využit k zateplení budov.

Projekt dostavby tamní patologie však nějaký čas zůstane u ledu. Ostatní nemocnice, jejichž zřizovatelem je kraj, měly loni vyrovnaný hospodářský výsledek a Adamec předpokládá, že to tak zůstane i letos.

Zvyšování mezd ve druhém pololetí letošního roku o osm procent, o kterém rozhodla vláda, bude v kraji představovat růst výdajů o 78 miliónů korun.

Hospodaření nemocnic by to však nemělo ohrozit, pokud bude i nadále platit vládní rozhodnutí o tříprocentním zvýšení plateb zdravotních pojišťoven nemocnicím.

Doktor Adamec řekl, že stabilizační opatření se mají týkat i jihomoravských zdravotnických záchranných služeb, které od příštího roku splynou v jednu krajskou organizaci

.

V nich nesmějí průměrné měsíční mzdy do konce roku překročit 29 000 korun, u lékařů pak 53 000. Nyní podle radního dosahují průměrné mzdy v těchto zařízeních 26 000, u lékařů pak 48 000 korun, což představuje „lepší průměr“ v rámci celé ČR.

Jan Chmelíček, Právo

Jihomoravský kraj chce srazit loňský dluh nemocnic
Ohodnoťte tento článek!