Přejít na obsah

Jihomoravský kraj chce změnit systém proplácení poplatků

zpět
22.1.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: libre2006.ifrance.com

peníze | Zdroj: libre2006.ifrance.com

 

Jihomoravští radní včera schválili změnu systému vracení regulačních poplatků v krajských lékárnách. Třicetikorunový poplatek za recept lidé nebudou dostávat zpět formou daru, ale slevy. Nebudou tak muset vyplňovat darovací smlouvu.

Podle hejtmana kraje Michala Haška (ČSSD) využívají podobný systém velké lékárenské řetězce. a změna systému není reakcí na kritiku ministra vnitra Martina Peciny, který s několika kraji vede kvůli vracení poplatků správní řízení.

Jeho slova potvrdil i krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý (ČSSD). „Změna nesouvisí s žádným tlakem na kraje, aby změnily systém vracení poplatků. Po vyhodnocení ročního fungování poplatků je to snaha o výrazné zjednodušení pro klienty lékáren,“ řekl Ryšavý.

Rozhodne jednání

Systém má fungovat od 1. února, jeho definitivní podobu budou radní schvalovat na jednání příští čtvrtek. Slevy budou nabízet pouze lékárnách, jejichž zřizovatelem je kraj, tedy v Ivančicích, Hodoníně, Vyškově a Znojmě.

V praxi to bude vypadat tak, že zákazníkovi bude naúčtován jak regulační poplatek za recept, tak i doplatky za léky. Před placením mu lékárník nabídne slevu jako dar od Jihomoravského kraje. Doposud musí zájemci o vrácení poplatku vyplnit a odevzdat darovací smlouvu s krajem.

Software Plzeňského kraje

Jihomoravský kraj hodlá zjednodušit také proplácení zbývajících typů regulačních poplatků. Systém zůstane založený na podpisu takzvané darovací smlouvy, kterou již ale pacienti nebudou muset zdlouhavě vyplňovat, ale pouze podepíše formulář vytištěný speciálním programem.

„Uvažujeme o tom, že bychom pořídili software, který používají v Plzeňském kraji. Na rozdíl od něj ale lidé na jihu Moravy nebudou nic posílat na úřady a čekat na vrácení peněz. Vše se vyřídí okamžitě na místě, tak jako doposud,“ nastínil plány kraje Ryšavý.

Chtějí proplácet i poplatek za pohotovost

Radní se příští týden budou zabývat také třetím návrhem, který se týká regulačních poplatků. Radní za ČSSD chtějí, aby lidé v celém kraji nemuseli platit poplatky také za využití lékařské pohotovosti. Tu totiž kraj financuje nejen ve svých zařízeních, ale i těch, jejichž zřizovatelem jsou města či stát.

„S řediteli těchto nemocnic jsem o tom už jednal. U většiny z nich jsem se dozvěděl, že s tím nemají problém. Týkalo by se to čistě jen regulačních poplatků za lékařskou službu první pomoci ve výši 90 korun,“ dodal Ryšavý. Konkrétní metodika proplácení poplatků za lékařskou pohotovost ale ještě nevznikla.


Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Jihomoravský kraj chce změnit systém proplácení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jihomoravský kraj chce změnit systém proplácení…

Komentáře

dalších 33 komentářů
Ignácius Reilly Kandidatura  | 28. 01. 2010 14:21

Napsal jste: "Až budeme občanská společnost, kde se člověk nebude bát svobodně říci svůj názor, aniž by jej za to někdo zezadu nebodnul rezavým nožem, budeme to dělat jinak..". Jenže ono je to obráceně! Dokud si lidi nebudou ochotni "pálit prsty", tak tu regulerní občanská společnost nebude nikdy. A velké i malé strany budou chrochtat - občane, jednou za 4 roky to tam hoď, a jinak shut up!

Paleczech Kandidatura  | 27. 01. 2010 20:39

v zemi, kde zákon platí jen pro někoho, v zemi, kde korupce převyšuje africké země, v zemi, kde jsou soudci, policisté a státní zástupci součástí mafií, má jak švejkování, tak donkichotování své oprávnění. Až budeme občanská společnost, kde se člověk nebude bát svobodně říci svůj názor, aniž by jej za to někdo zezadu nebodnul rezavým nožem, budeme to dělat jinak, s otevřeným hledím. Ale tahle země po fašismu a komunismu a modrokomunismu ještě mnoho let nebude svobodná občanská země, bohužel.

Apech Kandidatura  | 27. 01. 2010 15:34

To je tedy alibismus jak vyšitý. Kritizovat anonymně na webu a jinak si nepálit prsty, kakyj éto geroj! S tím nickem jste ale opravdu srandovní, snad si fakt nemyslíte, že ho až dosud nikdo neprokouknul :-))))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné