Jihomoravský kraj zřídí portál na evidenci volných lůžek nemocnic

Jihomoravský kraj zřídí na jaře webový portál, na kterém povede evidenci volných lůžek v jihomoravských nemocnicích. Budou ho využívat záchranáři při přepravě pacientů do zdravotnických zařízení. řekl to radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

Portál má zamezit situaci z minulého týdne, kdy záchranka vozila pacienta několik hodin v sanitce a žádná z nemocnic pro něj neměla volné lůžko. Týkat se to bude lidí mimo ohrožení života, pacienty s akutními problémy převáží záchranka převážně do bohunické nemocnice. O tom, jak situaci zlepšit, budou jednat zástupci kraje a města Brna se zástupci ministerstva zdravotnictví.

Portál nebude přístupný veřejnosti, ale bude sloužit pouze nemocnicím a záchranářům. „Je to jeden z dílčích kroků, který by měl pomoct záchranné službě, aby měla online informace z nemocnic po kraji, jak jsou na tom s volnými kapacitami interních lůžek,“ uvedl Vojta. Do doby zřízení webu bude záchranka evidovat volná lůžka v kraji v nemocnicích sama svépomocí.

Pacienti v ohrožení života většinou končí na akutních lůžcích ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích, problémy s umístěním se týkají pacientů mimo ohrožení života. Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Michaely Bothové Fakultní nemocnice Brno odmítla v několika případech takové pacienty převzít a někteří skončili v nemocnicích i mimo Jihomoravský kraj. Bothová uvedla, že když záchranná služba vozí pacienty několik hodin v sanitce a hledá pro ně nemocnici, nemohou záchranáři zasahovat u jiných případů.

Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára řekl, že nemocnice dlouhodobě poukazuje na pokles počtu interních lůžek v kraji. „Někteří lidé se nechávají odvést do Fakultní nemocnice Brno místo toho, aby řešili svůj stav v místě bydliště nebo s praktickým lékařem. Proto vznikla dohoda, že pokud budeme mít urgentní příjem plný a nebudeme mít další kapacitu, tak pokud půjde o pacienta mimo ohrožení života, záchranná služba ho poveze do jiného zdravotnického zařízení,“ řekl Žára. Podle něj záchranka vozí denně do Fakultní nemocnice Brno asi 30 lidí, z nichž polovinu nemocnice ihned po ošetření propustí.

Situaci bude kraj řešit s ministerstvem zdravotnictví, které fakultní nemocnice zřizuje. „Ministerstvo by mělo poskytnout součinnost, aby vzniklo systémové řešení, které by umožňovalo umístit interní pacienty v nemocnicích po Brně,“ dodal Vojta. „Ministerstvo zdravotnictví o této situaci ví a snaží se ji aktivně řešit. Iniciovali jsme mimořádné jednání se všemi dotčenými stranami s cílem najít uspokojivé řešení,“ řekla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!