Jihomoravští záchranáři by mohli zasahovat v Rakousku a naopak

Zdravotníci z Jihomoravského kraje by mohli po zemi i letecky zasahovat v Rakousku a rakouští záchranáři zase v České republice. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) je třeba projednat příslušné smlouvy a vyjasnit mechanismus úhradových vyhlášek. Záchranáři spolupráci vítají.

U některých případů u hranic se díky ní může zkrátit dojezdová doba posádky k pacientovi, řekla ČTK mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Zahraniční výpomoc by se týkala především pohraničních oblastí. „Některé oblasti jsou pro nás těžko dostupné a dojezdová doba je delší, přitom pro kolegy z opačné strany z Rakouska to takový problém nemusí být. Proto bychom jejich zásahy u naléhavých případů přivítali a to samé můžeme poskytnout my jim,“ uvedla Zuchová. U některých vážnějších případů mohou podle ní zasahovat posádky obou stran v součinnosti.

Podle Zuchové čeští záchranáři občas za hranicemi vypomáhají, ale není to systematický zásah. „Když nás jiný stát požádá, zasáhneme, ale je potřeba dořešit mnoho věcí, jako například převoz pacienta, úhradu od pojišťoven a další otázky,“ poznamenala mluvčí.

Spolupráci projednal hejtman Hašek s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem. „V tuto chvíli nás brzdí, že nebyla dokončena jednání o příslušné smlouvě a vyjasnění mechanismu úhradových vyhlášek. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) slíbil, že s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) záležitost projedná,“ uvedl Hašek.

Z jeho hlediska je přínos spolupráce jasný. „Důležité je, aby pacient dostal pomoc co nejdříve, a to nejen při živelních pohromách nebo mimořádných událostech. Chceme dokázat, že železná opona skutečně padla a hranice jsou pouze formální čárou na mapě, nikoliv něco, co zabrání včasné lékařské pomoci,“ řekl Hašek. Jihomoravský kraj už podle něj jazykově vyškolil personál nemocnic ve Znojmě a Břeclavi. „Domníváme se, že v nich v budoucnu budeme poskytovat zdravotní péči v mnohem větší míře také občanům Rakouska,“ dodal Hašek. Školení na zlepšení němčiny absolvovali podle Zuchové i pracovníci záchranné služby.

Ohodnoťte tento článek!