Jihomoravští záchranáři stále častěji čelí agresivním pacientům

agresivní pacient, agrese, násilí, útok,

Personál Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje se stále častěji potýká s agresivními pacienty. Přibývá nejen verbálních útoků, ale také fyzických napadení. Ta si už několikrát vyžádala hospitalizaci nebo pracovní neschopnost zdravotníků, informovala ČTK mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Podle ní se s agresivitou a nadávkami denně potýkají i operátorky na tísňové lince.

„Verbální agresivita je běžná a čím dál častější, zejména o pátečních a sobotních nočních službách. Většinou jsou pacienti pod vlivem alkoholu nebo jsou psychicky nemocní a z povahy onemocnění nejsou schopní agresivitu ovlivnit,“ uvedla Zuchová. Sklony k násilí však nemívají jen pacienti, ale i jejich okolí. Přesný počet si zdravotníci nevedou, protože obdobné případy řeší denně.

„Narůstá také počet fyzických útoků. I když se dají spočítat v rámci jednotek, zvyšuje se agresivita útoku. Lze to doložit tím, že zranění našich zaměstnanců si vyžádala hospitalizaci a pracovní neschopnost,“ řekla Zuchová.

Například v prosinci zasahovala posádka u pacienta s bolestmi zad. Při jeho přesunu k sanitnímu vozu muž zaútočil. Oba záchranáři se snažili útok odvrátit a všichni upadli na zem, kde agresor pokračoval. „Zdravotníci utrpěli pohmožděniny a povrchová zranění. Jeden skončil na chirurgické ambulanci a službu nemohl dokončit. Byl v pracovní neschopnosti,“ uvedla Zuchová.

Lidé neútočí jen na personál, ale i na techniku. Dokládá to příklad také ze závěru loňského roku. „Muž s psychickými obtížemi se pohyboval se zbraní v ruce, nebyla ale střelná. Posádka se obrátila na policii a držela si odstup. Pacient však vyšel před dům, vzal kovovou rohož a hodil ji na čelní sklo sanitního vozu. Vznikla škoda několik desítek tisíc korun,“ popsala mluvčí.

Záchranáři se snaží útokům předcházet. „Pokud je konfliktní prostředí zřejmé už při telefonátu, žádáme ihned o spolupráci policii. Pokud je prostředí nebezpečné, zasahujeme až po zajištění bezpečnosti policií. Pokud je útok nečekaný, žádá o vyslání policie zasahující posádka,“ doplnila Zuchová.

Policie postupuje jako v běžných případech. „Pokud pacient napadne záchranáře a zraní ho, vyžádáme si lékařskou zprávu, zjišťujeme průběh události a také následky. Podle toho potom posoudíme, zda se stal přestupek nebo trestný čin,“ řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. V případě ublížení na zdraví může útočník skončit ve vězení s délkou trestní sazby, která se odvíjí podle závažnosti zranění.

Ohodnoťte tento článek!