Jihomoravští zastupitelé schválili převod Bakešovy nemocnice na stát

Jihomoravské zastupitelstvo dnes schválilo převod krajské Bakešovy nemocnice na státní Masarykův onkologický ústav. O převod usiloval Jihomoravský kraj už pět let. Situace se vyhrotila poté, co Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od začátku roku nemocnici neprodloužila smlouvu na akutní lůžka…

Brno – Smlouva o převodu majetku, zaměstnanců, závazků a pohledávek by měla být podepsaná do konce května, řekl novinářům radní František Adamec.

Bakešova nemocnice podle Adamce činnost fakticky ukončí k 10. červnu, zhruba 140 zaměstnanců by měl onkologický ústav převzít od začátku července. „Jednání s jednotlivými zaměstnanci začnou v příštím týdnu,“ doplnil Adamce. Ti, kdo o práci v ústavu budou mít zájem, dostanou nové pracovní smlouvy bez zkušební lhůty. Problémy Adamec neočekává ani v případě péče o pacienty. Nemocnice už nyní funguje v omezeném provozu. O ty, které bude potřebovat doléčit, se postarají jiná zdravotnická zařízení.

Výměnou za movitý i nemovitý majetek Bakešovy nemocnice v hodnotě zhruba 53 milionů korun dostane kraj od státu budovu bývalé transfuzní stanice v Tomešově ulici, která nyní slouží pro školní výuku. „Žádný doplatek nežádáme, obě budovy mají podle odhadů přibližně stejnou hodnotu,“ upřesnil radní. Se smlouvou musí souhlasit ještě ministerstva financí a zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví již dříve tento záměr potvrdilo.

Masarykův onkologický ústav by měl převzít také dluh Bakešovy nemocnice, který vzniká od začátku roku za péči, na níž nemocnice nemá smlouvu s VZP. Jeho výši odhadují radní na 20 milionů korun.

VZP neprodloužila Bakešově nemocnici smlouvu na 56 lůžek akutní péče, protože je považuje za zbytné. Nemocnice má vedle akutních lůžek také 25 lůžek následné péče a několik ambulancí. Bez akutních lůžek by ale podle kraje nebyl další provoz nemocnice ekonomický. Nad budoucností Bakešovy nemocnice visely otazníky již dlouhou dobu. Kraj ji chtěl už v minulosti vyměnit za jiné zdravotnické zařízení v majetku státu.

ČTK

Jihomoravští zastupitelé schválili převod Bakešovy nemocnice na stát
Ohodnoťte tento článek!