Přejít na obsah

Jiný návrh, jak změnit platy, jsem nedostal

zpět
22.9.2010
mikrofon, média, rozhovor
zvětšitmikrofon, média, rozhovorZdroj: i.ehow.com

mikrofon, média, rozhovor | Zdroj: i.ehow.com

 

"Bez ohledu na to, že proběhla demonstrace, jednání s odbory pokračují. Z toho pohledu tak trochu demonstraci nerozumím. Obvyklé je, že se protestuje již proti nějakému výsledku," říká Jaromír Drábek.

MINISTR PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ JAROMÍR DRÁBEK (TOP 09)

Proti vašemu návrhu nových tarifních tabulek demonstrovalo 40 tisíc lidí. Změní na něm protesty odborů něco?

Pokud se vláda zavázala v programovém prohlášení, že sníží o deset procent objem platů ve státní správě, nelze od tohoto cíle ustoupit. Ono ani není kam. Teď jde o to, jakou technikou tohoto cíle dosáhnout. Já nechci matematicky seškrtat platové tabulky o nějaká procenta, aby to nějak vyšlo. Platový systém potřebuje změny. Mým cílem mimo jiné bylo, aby byla i možnost lépe ocenit pracovníky, kteří odvádějí kvalitní práci, a zvýšit diference mezi těmi, kteří jsou nadprůměrní a podprůměrní. Nemohu totiž přijmout argument, že špatné je třeba ihned vyhodit. Zaměstnanci nejsou jen černí a bílí.

Váš návrh ale u odborů a zaměstnanců neuspěl.

Bez ohledu na to, že proběhla demonstrace, jednání s odbory pokračují. Z toho pohledu tak trochu demonstraci nerozumím. Obvyklé je, že se protestuje již proti nějakému výsledku.

Demonstrace ale podle odborářů proběhla právě proto, že jednání zatím nepřinesla výsledky. Navíc zítra již má o platech jednat vláda.

Se zástupci odborů proběhlo několik kol jednání. Vždy skončila na tom, že odbory obhajovaly stávající systém odměňování. Já jsem vyzval odbory, aby předložily, pokud nejsou spokojeny s variantami, které jsem navrhl, vlastní návrhy. Nic jsem dosud nedostal.

Na demonstraci zaznělo, že pokud by se výrazně zvýšila tzv. motivační složka platu, stali by se závislí na libovůli nadřízeného, tedy museli by mu podkuřovat, plnit nesmyslné úkoly atd.

To je častý argument. Na to odpovídám, že i vedoucí pracovník je hodnocen, a pokud se obklopí neschopnými patolízaly, tak potom celý tým má špatné výsledky a takový vedoucí pracovník nemůže obstát.

Příští rok zaměstnanci přijdou o deset procent mezd, další dva roky budou platy zmrazeny. Znamená to, že nebude ani na onu motivační složku?

Částečně navyšování platů ve státní správě bude možné. Už jen proto, že bude docházet k přirozenému snižování počtu zaměstnanců a k racionalizaci státní správy.

Došlo nad vašimi návrhy vůbec k nějaké shodě s vašimi ministerskými kolegy?

Ministerstvo školství předložilo svůj tarifní návrh, který respektuje záměr, který jsem předložil, tedy omezuje platové stupně a posiluje motivaci. Ministr zdravotnictví má možnost vyjednat zvláštní tarifní tabulku, probíhají jednání mezi pracovníky resortu a ministrem. Doufám, že jednání povedou k podobnému výsledku jako ve školství. To jen potvrzuje, že rozumným návrhům se rozhodně nebráním.


Klíčová slova

Autoři

Jiří Vavroň, Právo

Související články

22.9. Odboráři zaplnili Prahu, sešlo se jich 40 tisíc Odboráři zaplnili Prahu, sešlo se jich 40 tisíc
21 příspěvků
21.9. Nemožný, možný a nutný Nemožný, možný a nutný
13 příspěvků
21.9. Odboráři táhnou na hlavní město Odboráři táhnou na hlavní město
7 příspěvků

Komentovat článek: Jiný návrh, jak změnit platy, jsem nedostal

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jiný návrh, jak změnit platy, jsem nedostal

Komentáře

dalších 7 komentářů
Pako Ad Dr.Wicherek...  | 22. 09. 2010 22:35

...přesně řečeno! Nemám co dodat. Drábku, ty vole, už to chápeš! Už teď jsi politická mrtvola...

Jiri Wicherek Ad  | 22. 09. 2010 19:05

"Já jsem vyzval odbory, aby předložily, pokud nejsou spokojeny s variantami, které jsem navrhl, vlastní návrhy. Nic jsem dosud nedostal." Vazeny pane ministre, nevim, jestli mate tak kratkou pamet nebo zamerne lzete. Pokud vim, jiz pocatkem cerna t.r. odborova organizace lekaru zverejnila sve pozadavky ohledne platu: "Zavést jednotnou mzdovou normu pro zdravotníky tak, aby základní plat bez přesčasů odpovídal 1,5-3násobku průměrné mzdy v ČR s účinností od 1. 1. 2011.". Pro ty, kteri tento jednoduchy pozadavek nechapou, bylo predsedou LOK, Martinem Engelem, v mediich vysvetleno: "Požadujeme, aby plat začínajícího lékaře byl na úrovni 1,5násobku průměrné mzdy ve státě, což by nyní bylo asi 35 000 korun. Lékař s plnou kvalifikací by pak měl brát trojnásobek za základní pracovní dobu bez přesčasů, tedy zhruba 72 000 korun měsíčně,“ Pokud ma nekdo potize s pochopenim i tetoinformace, pak bylo upresneno: "„Pokud se to někomu zdá hodně, nechť si uvědomí, že u plně kvalifikovaného lékaře to dělá asi 430 korun na hodinu. Teď má asi 200 Kč na hodinu." Nadto byla tato informace doplnena o: "Podle představitelů LOK by navýšení základních platů znamenalo asi pět miliard korun ročně." Staci, pane ministre?

Dr.Bouzek To je vlastně pravda _Nomen Omen  | 22. 09. 2010 18:56

On je vlastně ten ministr práce vlastně Dráb. Žene lidi do práce a nechce jim zaplatit. Ale protože je malý, tak je jen Drábek.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné