Jiří Havel: Týden neklidu je politická akce

Místopředseda vlády Jiří Havel se v pondělí plně zastal reformních kroků ministra zdravotnictví Davida Ratha. Vicepremiér včera také odpověděl prezidentu stomatologické komory Jiřímu Pekárkovi na dopis, který mu zaslal a v němž Pekárek varuje před zneužitím zdravotnictví v předvolebním období…

Místopředseda vlády Jiří Havel se v pondělí plně zastal reformních kroků ministra zdravotnictví Davida Ratha.

„Týden zdravotnického neklidu deset dní před volbami je politickou demonstrací a nejde v něm o nalezení shody v řešení problémů ve zdravotnictví,“ řekl Právu Jiří Havel. Dodal, že „shoda se hledá za jednacím stolem. A ty dveře k jednání jsou otevřeny dokořán“.

Vicepremiér včera také odpověděl prezidentu stomatologické komory Jiřímu Pekárkovi na dopis, který mu zaslal a v němž Pekárek varuje před zneužitím zdravotnictví v předvolebním období.

„Jednání stomatologů hodnotím jako ryze účelovou záležitost. Již obsazení Miroslava Macka do funkce moderátora bylo zjevnou politickou provokací z vaší strany,“ píše vicepremiér Havel Pekárkovi. „Tvrdíte-li, že stojíte o dohodu se státem, těžko můžete použít jako média pana Macka. Ten je totiž v tomto státě symbolem politické nekorektnosti a privatizačního bahna.“

Havel v dopise dále píše, že Macek je „duševní trpaslík“ a nezvládl svou roli, když fyzicky napadl ministra zdravotnictví Davida Ratha. „Obdobně vyhlašovat týden neklidu těsně před volbami se nedá považovat za nepolitickou akci. Stejně tak jako vaše dojemná zdravice sjezdu ODS.“

Vicepremiér v dopise uvádí, že týden neklidu považuje za účelovou akci některých stomatologů, lékárníků a zlomku lékařů, nikoli lékařů jako celku.

„Přesto, že současného ministra zdravotnictví soustavně a systematicky pronásledujete od jeho nástupu do funkce, právě tento ministr vymohl nejvyšší navýšení prostředků pro zdravotnictví.“ Dodává, že peněz na péči by mohlo být ještě víc, „kdybyste se se stejnou intenzitou věnovali odhalování možných úspor v dané oblasti“.

V dopise Pekárkovi místopředseda vlády dále uvádí, že ekonomických argumentů ze strany zubařů padá žalostně málo. V závěru píše, že „prohlášení stomatologické komory připomíná komunistický manifest“. Havel podotkl, že každý, kdo bude po volbách vládnout, bude konfrontován se skutečností – v okamžiku, kdy navrhne revoluční změny ve zdravotnictví, tak ho zdravotnictví svrhne. Ministr Rath „neudělal žádnou revoluci, a přesto se setkal s kritikou,“ řekl Havel. Dodal, že on v revoluci nevěří, systém se musí vyvíjet, což nelze bez hledání a konsensu s lékařskou veřejností.

Týden zdravotnického neklidu včera pokračoval tím, že dobrovolníci z řad posluchačů lékařských fakult rozdávali pacientům v krajských městech letáky s názvem Nejsme pokusnými králíky doktora Ratha. V nich mj. píší, že „půl roku rathizace zdravotnictví přežije, další čtyři roky ne, čím více moci a peněz v rukou Ratha, tím méně péče pro pacienty“. Ve třetím bodě nabádají, že „teď můžeme rozhodnout, zabraňme návratu před rok 1989“.

Mají tím na mysli především zákon o neziskových nemocnicích. Krizový štáb lékařů shodně s ODS ho označuje za znárodnění, ministr zdravotnictví David Rath ho naopak považuje za možnost, jak „zabránit privatizaci a tím i rozkradení nemocnic“.

Právě o neziskových nemocnicích budou dnes v parlamentu opět jednat poslanci. Prezident Václav Klaus tento zákon vetoval, ale dá se předpokládat, že poslanci zejména hlasy ČSSD a KSČM zákon znovu prosadí. Platit by začal okamžitě. ODS ústy svého stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka už avizovala, že pokud zákon bude schválen a ODS ve volbách zvítězí, okamžitě ho zruší.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Joudova

fandím neziskovým nemocnicímjsou tu pro pacient y a ne pro modré manažery

Jiří Havel: Týden neklidu je politická akce
Ohodnoťte tento článek!