Přejít na obsah

Job veletrh: Německé kliniky přijíždějí pro lékaře do Česka

zpět
1.10.2010
ruce, dohoda, smlouva
zvětšitruce, dohoda, smlouvaZdroj: ncgls.hec.gov.pk

ruce, dohoda, smlouva | Zdroj: ncgls.hec.gov.pk

 

Na konci října se v Praze uskuteční první Mezinárodní job veletrh Lékařství a zdraví, na němž se bude prezentovat 30 německých a 1 rakouská klinika, jež hledají v České republice lékaře a další zdravotnický personál.

„Čeští lékaři a lékařky mají v zahraničí díky svým odborným dovednostem vysoké renomé, často zastávají i vedoucí pozice,“ říká obchodní ředitel pořádající agentury a manažer veletrhu Randolf T. Kunert.

Každá z klinik, které se veletrhu zúčastní, hledá podle Randolfa Kunerta tři až čtyři lékaře, a to napříč obory. V Německu v současnosti chybí asi 4 tisíce lékařů, jak však upozorňuje prezident České lékařské komory Milan Kubek, až v roce 2012 přestane pro lékaře platit výjimka z evropské směrnice zakazující zaměstnancům sloužit více než osm hodin přesčasů týdně, bude v zemi chybět až 10 tisíc lékařů.

„To si Německo uvědomuje, a proto se snaží již nyní přijímat potřebná opatření a hledat odborníky v zahraničí,“ říká Milan Kubek. Podle svých slov by byl samozřejmě radši, pokud by absolvent české lékařské fakulty nastoupil v Kolíně nad Labem, nikoli nad Rýnem. „Nikomu ale nelze bránit ve svobodné volbě vybrat si místo svého povolání,“ podotýká.

Hlavní cílovou zemí českých lékařů odcházejících do zahraničí je podle něho zatím Velká Británie, kde pracuje asi tisícovka Čechů. Německo je ale rovněž velmi atraktivní zemí - kromě několikanásobně vyšších platů umožňuje lékaři „pendlovat“ mezi domovem a zaměstnáním.

„Většina našich lékařů se však nakonec rozhodne v Německu i usadit, životní náklady jsou ve srovnání s Českou republikou vyšší pouze 1,5krát,“ říká prezident ČLK.

Podle Randolfa Kunerta dosahujev Německu plat chirurgického asistenta 3700 eur, lékař specialista pak vydělává okolo 4500 eur. Od 1. 5. 2011 se navíc zcela otevře německý a rakouský trh i pro ošetřovatelský personál. Nástupní plat seter se v Německu pohybuje okolo 1900 eur, u vrchní sestry okolo 3500 eur.

Na veletrhu budou zájemcům své zkušenosti prezentovat i čeští lékaři, kteří již v zahraničí působí.

Zájem německých a rakouských klinik o české zdravotníky je podle ředitele pořádající agentury tak velký, že se již v současnosti připravuje druhý veletrh. Proběhnout by měl 20. až 21. května 2011.

„Doba levného a kvalitního zdravotnictí končí, je třeba si vybrat,“ říká Milan Kubek, „dvacet let lékaři dotovali systém ze svého, to už dále nejde. ČLK podporuje výzvu Děkujeme, odcházíme. Dokud budou lékaři odcházet po desítkách, pacienti si ničeho nevšimnou, pokud to budou tisíce, třeba se dočkáme i reformy.“

Mezinárodní job veletrh Lékařství a zdraví se uskuteční 29. až 30. října v Praze ve Slovanském domě, po oba dny od 9 do 19 hodin. Vstup je zdarma.


Autoři

(kha), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Job veletrh: Německé kliniky přijíždějí pro…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Job veletrh: Německé kliniky přijíždějí pro…

Komentáře

dalších 18 komentářů
Dr.Bouzek Lékaři z východu  | 4. 10. 2010 17:56

Velká iluze neznalých. Lékaři z východu mají minimální touhu pracovat v naší republice. Když už se zvednou, tak potáhnou do Němec, Anglie a Ameriky. Když už Gasterbeiter, tak ve vyspělém státě a za pořádný peníze. U učit se češtinu není taky nic extra lákavého.

člověk Skřet to.....  | 3. 10. 2010 16:59

A vy jste Pako.

Pako Skřet to...  | 3. 10. 2010 00:53

zřejmě dává "chytře" do překladače ...a mate nás...je to Cikrrt!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné