Přejít na obsah

John: Lékařům lze přidat hned

zpět
13.12.2010
peníze, euro, peněženka
zvětšitpeníze, euro, peněženkaZdroj: rettungstrupp.de

peníze, euro, peněženka | Zdroj: rettungstrupp.de

 

Šéf Věcí veřejných Radek John je na rozdíl od ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) přesvědčen, že ke zlepšení platových podmínek lékařů může dojít takřka okamžitě. Nikoli až za dva roky, jak předpokládá Heger.

„Jsou možné rychlé úspory v celém zdravotním systému, a z těchto rychlých úspor by mohla jít část na platy lékařů. Lékaři mají být oceněni tak, aby neutíkali,“ řekl včera v ČT John.

Heger požadavky lékařů na trojnásobek průměrného platu v zemi chápe. „Ale v žádném případě nejsme schopni je naplnit během jednoho či dvou let. Požadavky, pokud se týká peněz, tedy potrvají nejméně dva roky,“ uvedl ministr.

John naopak zmínil, že VV již dvakrát jednaly s Českou lékařskou komorou.

„A hned jsme našli několik miliard úspor ve zdravotnictví. První věc je prodloužení takzvaného Janotova balíčku, to znamená snížení cen léků o sedm procent - to je úspora 1,5 miliardy. Další úspory jsou třeba ve zdravotních pojišťovnách, kde je nahromaděno 14 miliard korun. To nejsou žádné spořitelní ústavy, je třeba tyto peníze dostat do oběhu,“ vyjmenoval šéf véček.

Nejdůležitější je podle Johna kontrola cen léků. „My tady máme některé léky dražší než v Německu. A Státní ústav pro kontrolu léčiv to kontroluje jenom jednou za tři roky. Tím jsme přišli od roku 2008 zhruba o deset miliard. To znamená rychle ušetřit několik miliard a část z toho dát na stabilizaci lékařů,“ zdůraznil John.


Komentovat článek: John: Lékařům lze přidat hned

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku John: Lékařům lze přidat hned

Komentáře

dalších 6 komentářů
PeKam 2 roky?  | 14. 12. 2010 20:04

Čekali jsme už 20 let

Martin Vedral peníze v ZP  | 13. 12. 2010 14:07

Ale požadavky lékařů by 14 miliard saturavalo poměrně dlouho - je to skoro milion na jednoho nemocničního kolegu. Proč tedy ony požadované tři miliardy nezamáznout z těcho 14ti. A zároveň začít s proměnou systému. Ta je zcela nezbytná.

Pinďa peníze v ZP  | 13. 12. 2010 13:05

oněch 14 miliard je cca úhrady zdravotní péče na 14 dní -3 týdny, když nebudou chodit pacienti-:)) Určitě je to výrok, se bude líbit voličům a o to jde především-.)))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné