Jsem lékařka a vím, jak to v oboru chodí, tvrdí Marie Součková

Někteří sociální demokraté si nejsou jistí, jakou linii nová šéfka zdravotnictví v koaličním kabinetu vlastně bude držet. Neustále zdůrazňuje, že nová vláda musí udržet bezplatnou péči. Odmítá zvyšovat spoluúčast pacientů…

Praha – Ve straně byla šedivý průměr. Hvězda Marie Součkové se začala rozjasňovat až před rokem, kdy ji coby kandidátku na funkci místopředsedkyně ČSSD začal podporovat šéf sociálních demokratů Vladimír Špidla.

Na sjezdu uspěla, a její vliv začal stoupat.

Do té míry, že se dokázala dostat na křeslo ministra zdravotnictví.

Tvrzení některých jejích kolegů, že byla do vedení strany zvolena „z nouze“ – proto, aby se do něj nedostala Jana Wolfová, kterou prosazoval Miloš Zeman – na tom nic nemění.

„Součková nevyvíjela žádné mimořádné aktivity kolem zdravotnictví, ani ve straně. Absolvovala ale se Špidlou celou volební kampaň a jeho mítinky, které měla na starosti. Proto je teď nahoře a má post ministra,“ tvrdí o náhlé kariéře ústecké lékařky jeden ze sociálně demokratických poslanců.

Někteří sociální demokraté si nejsou jistí, jakou linii nová šéfka zdravotnictví v koaličním kabinetu vlastně bude držet.

Loni v únoru ji na krajské partajní konferenci sesadili z funkce předsedkyně, protože se části členů zdála málo levicová. Dokonce ji oznámkovali coby člověka blízkého tehdejší čtyřkoalici.

Špidla však své ministryni věří – podle stranických kolegů v ní cítí stejnou krevní skupinu.

Ostatně, právě proto ji už před parlamentními volbami zařadil mezi své potenciální vládní spolupracovníky.

Stejně jako šéf ČSSD prosazuje i Součková bezplatné zdravotnictví a školství a podporu mladým rodinám.

Neustále zdůrazňuje, že nová vláda – včetně koaličních partnerů – musí udržet bezplatnou péči. Odmítá zvyšovat spoluúčast pacientů. I tato teze pomohla sociálním demokratům k volebnímu vítězství.

Součková se o svou vizi přela i se Zdeňkem Škromachem, s nímž nyní zasedne v nové vládě. Škromach by dával zdarma léky lidem nad sedmdesát let. Nastávající ministryně chce léčiva bez doplatku pro všechny, kteří je potřebují – rozhodovat mají podle ní doktoři.

„Jsem lékařka a vím, jak to ve zdravotnictví chodí. Umím se v něm orientovat,“ zdůrazňuje. Odpovědnosti za složitý resort se nebojí. Spoléhá na to, že vedle lékařské praxe jí pomohou i zkušenosti z komunální politiky, v níž na Ústecku působila.

A také „špidlovské“ návyky. Stejně jako budoucímu premiérovi jí nedělá problém pracovat od časného rána. Šéf ČSSD svolal schůzku na šestou, Součková by podle svých slov klidně přišla i o hodinu dřív. Být brzo na nohou je prý zvyklá od svých šestnácti.

Šéf a jeho ministryně se podobají i kamennou tváří, za níž při oficiálních jednáních skrývají emoce.

A kromě práce? O dovolené jezdí Součková už dvacet let jako vedoucí na letní tábory. Odtud si přivezla i svou „dětskou“ přezdívku – Gumídek.

Analýzami resortů zdravotnictví a obrany pokračuje seriál HN o ministrech nové vlády. V úterý jsme přiblížili nového šéfa financí Bohuslava Sobotku, portréty dalších ministrů a jejich úřadů budeme přinášet v následujících dnech.

Ivana Kněžínková, Hospodářské noviny, 10.7.2002

Ohodnoťte tento článek!