Přejít na obsah

Jsou kuřáci „dobrodinci národa“?

zpět
15.8.2011
Kuřáci
zvětšitKuřáciZdroj: flickr.com

Kuřáci | Zdroj: flickr.com

 

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP09) se kuřáci i přes drahou léčbu chorob souvisejících s nikotinismem, státu vyplácejí. Podle analýzy ministerstva zdravotnictví Češi na spotřebních daních a dani z přidané hodnoty zaplatí o desítky miliard víc, než kolik celkem stojí jejich léčba. S analýzou ministerstva se ztotožňuje i Miroslav Kalousek (TOP09), řada lékařů s nimi ale nesouhlasí. Informaci jako první přinesla ČT.

Ministr Heger nedávno prohlásil, že by byl rád, aby část peněz pocházejících z tohoto byznysu směřovala přímo do zdravotnictví. „Za léčení nemocí kuřáků se ročně spotřebuje v systému veřejného zdravotního pojištění asi šest miliard, přínos do státního rozpočtu z té daně za kuřivo je asi 60 miliard,“ uvedl Heger.

Analýza vychází podle ČT z toho, že stát vybere na spotřebních daních za tabák 44 miliard, dalších zhruba 16 miliard zaplatí kuřáci na dani z přidané hodnoty. Léčba rakoviny, infarktu a dalších nemocí prý ale stojí pojišťovny jen šest miliard. „Ta analýza potvrzuje to, co jsem si upřímně řečeno myslel vždycky, že je to pro veřejné rozpočty přínosné, a nikoliv ztrátové. To vůbec neznamená, že bych propagoval kouření,“ uvedl v reportáži ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Lékaři: Analýza je zkreslená

Podle vedoucí Centra léčby závislostí na První lékařské fakultě Karlovy univerzity Evy Králíkové ale zdravotnictví zaplatí za to, že tabák na trhu je, 80 až 100 miliard. Do statistiky se totiž kromě nákladů na léčení musí započítat i to, že nemocní kuřáci neodvádí přímé daně ani pojištění. Náklady na léčbu jsou pak podle Hegerových oponentů mnohem vyšší, jen na operace cév a srdce, které většinou podstupují kuřáci, dají pojišťovny ročně tři miliardy.

„Mnohem větší náklady jsou ještě na kardiologické léčení, takže já jsem přesvědčen, že kdybychom tam přidali ještě jednu nulu, byli bychom mnohem blíže reálnému odhadu,“řekl přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk. Léčba rakoviny pak ročně stojí zhruba 20 miliard.

Ministr by chtěl, aby při dalším zvýšení spotřebních daní u cigaret část výnosu směřovala přímo do zdravotnictví. V červenci uvedl, že je zastáncem dalšího zvýšení daně u tabáku a přeje si, aby prostředky z ní šly na zdravotní péči.

Tehdy ale řekl, že prý má pouze „vágní příslib“ ministra Kalouska, že při případném dalším zvýšení daně u cigaret bude část vyčleněna na financování zdravotnictví. Upozornil na to, že výběr ze spotřební daně u tabáku je v desítkách miliard korun.


Autoři

(fkc), ČTK, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Jsou kuřáci „dobrodinci národa“?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jsou kuřáci „dobrodinci národa“?

Komentáře

dalších 6 komentářů
BOB Bobku!  | 16. 08. 2011 07:55

Jde o desinformační styl z minulé bolevické éry!

MT Hlupáci na MZ  | 15. 08. 2011 14:55

Státu se vyplatí každý , kdo umře v 65 letech. Ministerstvo zdravotnictví vytvoří akční program k naplnění tohoto cíle. Státu se to vyplatí.Od r 2013 budou například pod peněžitým trestem 10 mil Kč zakázány všechny screenignové prevetivní aktivity. Krabička cigaret bude povinně přibalena ke každé krabici mu mléka atd atd

BOBEK ?  | 15. 08. 2011 14:29

Co to má společného s bolševikama pane BOBe?;-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné