Přejít na obsah

Julínek a Kubek zakopali válečnou sekeru

zpět
26.11.2007

Dva nesmiřitelní odpůrci, Milan Kubek - prezident České lékařské komory (ČLK) a Tomáš Julínek - ministr zdravotnictví, se o víkendu na sjezdu lékařské komory v Brně dohodli na spolupráci a zakopali tak válečnou sekeru, která mezi nimi byla už přes rok...

Po celou tu dobu ministerstvo nekomunikuje s komorou, což bylo předmětem časté kritiky.

„Chci věřit tomu, že jsme načali novou spolupráci,“ řekl o sjezdu Právu Kubek.

Nebylo to ale tak jednoduché. Ministr nejdříve lékařům vzkázal, že na sjezd nepřijede, i když byl pozván. To se ale 290 delegátům, kteří zastupovali 46 tisíc všech lékařů v republice, nelíbilo. Kubek proto přímo z jednacího sálu, tak aby to všichni slyšeli, zavolal Julínkovi na mobil. Ministr byl právě na kongresu ODS v Praze. Kubek mu řekl, že delegáti si ho žádají na sjezd, a ministr přislíbil, že přeruší svou účast na kongresu ODS a pojede do Brna.

Skutečně během dvou hodin v sobotu v Brně byl. Čekalo ho však další překvapení. Jakmile zasedl k předsednickému stolu vedle prezidenta komory Kubka, Kubek k údivu delegátů řekl:

„Na úvod mi dovolte něco málo osobního. Inspirován scénou, která se stala na jednom sjezdu jedné stavovské organizace (myslel tím sjezd stomatologické komory loni na jaře, kdy Miroslav Macek dal zezadu pohlavek tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi - pozn. red.), také já si dovolím v dané chvíli vyřídit si něco osobního.“

Kubek vstal, napřáhl pravici k Julínkovi a řekl: „Vážený pane ministře, toto je podaná ruka České lékařské komory ke spolupráci.“ Julínek vstal a podal Kubkovi ruku.

Delegáti si oddechli a ocenili toto vstřícné gesto. Oba aktéři tím vlastně udělali tlustou čáru za osobními i názorovými rozpory, které jsou mezi nimi od nástupu Julínka do funkce ministra loni v září. A oba slíbili, že se budou snažit vzájemně komunikovat a spolupracovat na reformě zdravotnictví.

Sjezd odmítl delší přesčasy, jak je plánuje ministr Julínek, který chce zvýšit základní fond pracovní doby pro lékaře ze 40 na 48 hodin týdně, aby se tak neobcházel zákon v počtu přesčasových hodin. Lékaři s tím ale nesouhlasí.

Sjezd rovněž požaduje vyšší platy pro lékaře-zaměstnance. Dnes je to i s přesčasovou prací v průměru kolem 43 tisíc. Sjezd ale požaduje, aby základní plat lékaře bez přesčasů byl v průměru 40 tisíc a s přesčasovými hodinami v průměru 65 tisíc korun. Zavázal představenstvo komory, aby v tomto duchu pracovalo pro nemocniční lékaře.

Sjezd zároveň odmítl poslanecký návrh poslance ODS Jozefa Kochana, který by měli projednávat poslanci, a týká se omezení pravomocí lékařské komory. Ministr by totiž mohl zasahovat do stavovských předpisů a voleb orgánů by se musela účastnit nejméně polovina členů komory, což je v praxi téměř nerealizovatelné.

Viceprezident není

Sjezd opět nezvolil viceprezidenta komory. Ten už není 22 měsíců. Nepodařilo se to proto, že na sjezd z 354 delegovaných zástupců přijelo jen 290 delegátů, ale viceprezident musí být zvolen nadpoloviční většinou ze všech delegátů, tedy z 354.

V neděli zástupci politických stran besedovali s delegáty o reformě zdravotnictví. Většina delegátů ocenila, že komora bude s ministerstvem na reformě spolupracovat. První krok k tomu učinil Julínek už tím, že na sjezdu dal Kubkovi balíček návrhů změn zákonů, které chce realizovat. Komora tak bude mít možnost se k nim vyjádřit.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek a Kubek zakopali válečnou sekeru

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek a Kubek zakopali válečnou sekeru

Komentáře

dalších 17 komentářů
kde tu sekyru zakopa vite nekdo  | 27. 11. 2007 11:27

ja si ji vyhrabu a zatnu ji zlemu trpaslikovi do hlavy. Za telesne postizeni nikdo nemuze, chapu, muze se mi stat cokoliv treba zitra. Ale takoveto telesne a soucasne dusevni je opravdu rarita. Mozna se mu spoluzaci ve skole smali a tohle je vysledek, protoze on je inteligentni a hleda jak se pomstit - sorry, psychiatr laik. Jenze postizenych a urazenych lidi je vic - a nemaji prijem jako on a potrebuji pomoc a take se nikomu nemsti - sorry, charitativec laik.

Kyle Broflowski Re:víkendové divadýlko  | 27. 11. 2007 09:00

Pane šašku, pasivní jsou hlavně lékaři v nemocnicích. A Jehova je jim zato odmění tím, že jim nadělí hemeroida v podobě 48h hodin týdně. Koledují si o to... U nás jsme naštěstí pasivní nebyli a teď mám aspoň těch mizerných pětašedesát brutto měsíčně s volnem po každé z 5-6 služeb měsíčně. Kdybych čekal na to, že se o mě někdo postará zatímco já budu dřepět na zadku a pokorně sloužit jak mourovatej, měl bych v lepším případě půlku, v horším případě by se o mě postaral Julínek přesně tak, jak momentálně předvádí. Proto pojedu ve čtvrtek do Práglu, i když mě to se-re.

Lubomír Bláha Re:Přátelé  | 27. 11. 2007 05:25

Milý Davide Ma.xi, největšími ananasy je cca 40000 lékařů, protože se nejsme schopni domluvit na pořádné protiakci proti politikům napříč modro-růžové magistrály, jejichž zásluhou je zdravotnictví v takovém marasmu, v jakém je. Bohužel stále platí, čím hůře, tím lépe. Nebo snad vidíte světlo na konci tunelu??

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné