Přejít na obsah

Julínek apeluje na Hegera: Neotálet s reformou

zpět
21.7.2010
tomáš julínek
zvětšittomáš julínekZdroj: www.vlada.cz

tomáš julínek | Zdroj: www.vlada.cz

 

Neotálet s reformou - takový důrazný apel včera vyslal exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) současnému ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09).

„Není čas na vyčkávání. Je třeba rychle jednat, protože kondice českého zdravotnictví výrazně slábne,“ prohlásil Julínek.

Ten včera před novináři odstartoval svoji kampaň do senátních voleb. Letos mu totiž končí mandát v Senátu a rád by ho obhájil. A neobává se, že zdravotnictví, přesněji poplatky, které už mu jednou „politicky zlomily vaz“, by ho o místo senátora mohly připravit.

Podle jeho slov zvyšování poplatků nebo jejich rušení není na pořadu dne. „Zvyšování poplatků nesmí nahrazovat reformu,“ řekl Julínek s tím, že letos ještě zdravotnictví výpadky v příjmech ze zdravotního pojištění pokryje rezervami. V příštím roce ale již žádné rezervy nebudou a zdravotnictví se propadne do deficitu až 15 miliard korun.

Na dotaz Práva, jak se staví k možnému zvyšování poplatků, uvedl, že ODS je proti tomu a že zvýšení poplatků v nemocnici ze 60 na minimálně 100 korun „nebylo nezbytně nutné. Nemělo to být takto striktně postaveno.“

„Proto apeluji na rychlé řešení krize českého zdravotnictví, a tím je reforma,“ prohlásil Julínek. Dodal, že ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi už nabídl své služby a své odborníky, kteří s ním byli na ministerstvu zdravotnictví a připravovali Julínkovu reformu. Zákony, které Julínek připravil, se prý mohou jen mírně upravit a jsou připraveny ke schválení.

„Pokud začneme vymýšlet něco nového, stejně se vrátíme k tomu, co můj tým navrhoval a ztratíme dva roky. To nejde,“ řekl Julínek. Očekává, že ministr mu brzy odpoví, jak s jeho nabídkou naloží. Zda ji přijme nebo ne.

Julínek také nepovažuje výzvu Lékařského odborového klubu k hromadným výpovědím lékařů ze státních nemocnic, pokud letos nedostanou přidáno, za šťastnou. „Nejdříve se s odboráři musíme bavit o podobě reformy zdravotnictví a její součástí jsou i platy lékařů a zdravotních sester,“ řekl Julínek.


Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Julínek apeluje na Hegera: Neotálet s reformou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek apeluje na Hegera: Neotálet s reformou

Komentáře

další 4 komentáře
MUDr Jiří Kilian Leoši, nemysli  | 22. 07. 2010 07:47

:-)):-)):-)) "..stejně se vrátíme k tomu, co můj tým navrhoval a ztratíme dva roky. To nejde“ řekl Julínek." Se picnu. Dva roky ? Pane exministře, tušíte vůbwec, kolik roků jste nám zdravotníkům vy politikové, zejména vy tzv. pravicoví, ztratili ? Jak nejde ? Vždyť to tu předvádíte svě desetiletí. Co se jen za Vašeho působení událo ? Řeknu jen dvě věci : Kulatý stůl, výborná věc, asi proto zůstaly výstupy z něj v šuplíku. Poplatky, katastrofa sama, nepřipravené, ideově zoufalé, ještě zoufaleji definované a Vaším mluvčím zmateně interpretované a samosprávami a kdekým předefinovávané, sémě to ztráty času, jež padlo do prsti pohnojené. Kde probůh berete tu odvahu, ba co odvahu, drzost, v níž pronášíte jáská slova k věcem systému zdravotní péče a jejího financování !?!. Vždyť jste při tzv. snaze o tzv. reformu neposunul systém ani k definici zdravotní péče, ani k definici zdravotní péče hrazené ze zdrav. pojištění, ani k definici garantované časové, prostorové a ekonomické dostupnosti péče, o definici postavení jednotlivých účastíků systému ani nemluvě. Jak jste bez toho chtěl budovat systém !?!! Stavíte barák aniž víte z čeho ? Opravujete barák od oken ? Roubujete plody na kvetoucí, co to melu, vadnoucí strom ? Zavilost máte úžasnou. Možná i dobré úmysly (i když třeba v případě brněnské úrazovky o nich jako lokální brněnský patriot pochybuji velmi silně). Ale to je zoufale málo a je to i dílem využitý potenciál zoufalého výstupu činnosti. Já nechápu, že strůjce pádu vlády a děsivé oranžády samosprávné je s to si po tom všem ještě říkat o nějaký post ve státní moci.

MUDr Jiří Kilian Ad  | 22. 07. 2010 07:16

Milý kolego, každý je svého štěstí strůjcem a každý něco musí, pravda. Oni ti lékaři LOK to také nepovažuji za šťastné, možná exministr ani netuší, že v tomto se neliší. Ale asi nebudou zajedno v tom, co kdo musí. On (z kdovíjakého postu) možná musí jednat o podobě reformy, oni možná budou jednat o podobě výplatní pásky. Možná si to exministr neuvědomuje, ale o podobě reformy lékaři vůbec jednat nemusí, mají své práce dost a ani tu jim než mizerně neplatí. Je docela jedno, zda Julínek změnil názor, je jedno, zda nabral ochotu. Doufám, že si ho nový ministr nepřibere jako mluvčího a nepověří ho takovým úkolem, jako je bavit se s lékaři. Pro mne, který, pokud vůbec, pak spíše tíhne k politické pravici, je Julínek representant politického diletantství a šlendriánu, spojených namyšleností , v níž možná ani netuší, že už dávno není ministrem. A tento článek mi to jen potvrzuje.

BOB Leoši, nemysli  | 21. 07. 2010 22:16

a koukej udělat tu mojí reformu! Jinak politici přijdou o provize!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné