Julínek bude obhajovat reformu na sjezdu ČLK

Titulní obrázek

Reformní zákony bude muset ministr zdravotnictví obhájit nejen před politiky, ale v sobotu také před zástupci 46.000 lékařů, kteří se o víkendu sejdou v pražském hotelu Pyramida na sjezdu ČLK. Ze sedmi připravovaných norem považuje ČLK za přijatelný jen zákon o záchrankách…

V nedělní dopolední diskusi pak budou mít tři stovky delegátů možnost probrat reformu s koaličními i opozičními politiky.

V sobotním programu mají také volbu viceprezidenta stavovské organizace a nedá se vyloučit, že zazní návrh na odvolání prezidenta Milana Kubka. Objevuje se pravidelně na každém sjezdu, zatím vždy Kubek post ustál.

Podle člena opozičního křídla Jana Jelínka se nejspíš návrh neobjeví. Běžní lékaři podle něj ztratili o práci komory zájem. Nechodí na okresní shromáždění, kde se volí delegáti sjezdu, takže se asi nezmění složení delegátů tak, aby návrh prošel. „Zatím žádný signál není, i když v průběhu sjezdu má kdokoli z delegátů právo to navrhnout,“ potvrdil ČTK mluvčí komory a blízký Kubkův spolupracovník Michal Sojka.

Prezident Kubek je připraven svoji pozici obhajovat. ČTK řekl, že předloží delegátům aktuální témata, jako nedostatek lékařů, nízké výdaje na zdravotnictví, špatná ekonomická situace většiny zařízení ve srovnání s miliardovými přebytky na účtech zdravotních pojišťoven, či reforma.

„Z reformních zákonů je pro ČLK přijatelný po úpravách pouze zákon o zdravotnické záchranné službě. Připomínky k reformě jsme poslali panu ministrovi, ale nezohlednil je,“ konstatoval Kubek.

Sobotní diskusi s ministrem bude předcházet volba viceprezidenta. Na minulém ani předminulém sjezdu žádný kandidát nezískal dost hlasů. Nyní jsou přihlášeni tři kandidáti, další se mohou ještě přihlásit.

O funkci se uchází kardiolog Aleš Herman, člen představenstva a předseda vědecké rady ČLK. Působí v akreditační komisi ministerstva zdravotnictví pro kardiologii a externě vyučuje na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Na postu viceprezidenta si klade za cíl dořešit náplň zákona o postgraduálním vzdělávání, vytvořit strukturu hodnocení kvality zdravotnických zařízení a podílet se na vytvoření nového statutu univerzitních nemocnic včetně stabilizace postavení lékařů.

Dalším kandidátem je anesteziolog Zdeněk Mrozek, člen licenční komise ČLK. Chce prosazovat jednotnou komoru, bez stranické ideologie, respektovanou politickými stranami, která se bude umět brát za práva svých členů. Mezi jeho dlouhodobými cíli je po přijetí zákona o zdravotních pojišťovnách přispět k založení zdravotní pojišťovny lékařů.

O post viceprezidenta usiluje také soukromý praktický lékař Lubomír Nečas, člen představenstva zlínského sdružení ČLK, organizátor řady lékařských protestů a člen antidopingového výboru ČR. Jeho cílem je chránit stavovskou organizaci před politickými vlivy, hájit zachování povinného členství pro všechny lékaře a prosazovat roli ČLK jako garanta sítě zdravotnických zařízení a jejich odborné způsobilosti.

Kubek uvedl, že ČLK připravila novelu zákona o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře, v červnu ji dala ministru Julínkovi s žádostí o podporu, zatím odpověď nedostala. ČLK chce nahradit dosavadní povinné členství povinnou registrací a změny v disciplinárním řádu. Kromě trestů by mohla udílet i „výchovná“ opatření, jako je povinnost doškolení, přezkoušení či práce pod dohledem zkušeného lékaře pro kolegy, kteří pochybí v péči o pacienta.

Účast v nedělní diskusi potvrdili předseda zdravotního výboru a budoucí středočeský hejtman David Rath (ČSSD), místopředseda výboru Jaroslav Krákora (ČSSD), poslanci Jiří Carbol (KDU-ČSL), Boris Šťastný (ODS), Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), Soňa Marková (KSČM), ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková (SZ) a ředitelé zdravotních pojišťoven.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!