Julínek by kvůli zrušení poplatků nerezignoval

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) nehodlá rezignovat, pokud Ústavní soud zruší poplatky ve zdravotnictví. Řekl to v pořadu Nedělní partie televize Prima. Soud bude o zdravotnické části reformy včetně diskutovaných poplatků u lékaře znovu jednat 16. dubna. Ministr se znovu přel se stínovým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD) o smyslu poplatků, které lidé platí u lékařů, v lékárnách a nemocnicích…

Julínek tvrdí, že poplatky znamenají přínos, například se podle něj snížily zbytečné návštěvy lékařů. Lidé si prý také kupují obyčejné léky sami a peníze zůstávají na dražší medikamenty. Rath naopak tvrdí, že poplatky snížily dostupnost lékařské péče, lidé podle něj k lékaři nechodí, protože na něj nemají.

Ústavní soud tento týden odročil jednaní o druhé části návrhu ČSSD na zrušení vládní reformy veřejných financí, týkajícího se především změn ve zdravotnictví. Chce vyslechnout Julínka jako svědka, svědčit by měl i premiér Mirek Topolánek (ODS).

Ministr dnes řekl, že pokud by soud rozhodl o zrušení poplatků, musel by jeho rozhodnutí respektovat. Zrušení poplatků by však podle něj bylo špatným signálem pro pacienty, například, že se opět může začít plýtvat s penězi.

Rath uvedl, že ani v případě zamítnutí návrhu na zrušení by nepřestal dál poplatky ve zdravotnictví „torpédovat.“ Dodal, že zamítnutí návrhu by znamenalo, že soud není apolitický.

Julínek dnes také připustil, že případné zrušení poplatků pro novorozence, jak navrhuje lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, by znamenalo nejmenší „rozkolísání“ celého systému.

Julínek se dnes s Rathem neshodl ani v názoru na transformaci zdravotních pojišťoven, při které by se podle ministra Všeobecná zdravotní pojišťovna stala státní akciovou společností a zaměstnanecké pojišťovny by mohli v privatizaci přednostně získat jejich zakladatelé. Podle Ratha by to znamenalo velké riziko, které by mohlo skončit „tunelem“.

Vláda měla sedm Julínkových zákonů na reformu zdravotnictví projednat tento týden, nakonec je však odložila. V reformním balíku se na finance zaměřují tři zákony – o veřejném zdravotním pojištění, o zdravotních pojišťovnách a o Úřadu pro dohled nad zdravotními pojišťovnami. Na kvalitu péče se zaměřují další tři zákony – o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Sedmá norma se zabývá univerzitními nemocnicemi a zdravotnickými pracovišti.

ČTK

Julínek by kvůli zrušení poplatků nerezignoval
Ohodnoťte tento článek!