Přejít na obsah

Julínek chce, aby Šojdrová stáhla návrh zrušit platby v porodnici

zpět
4.4.2008

Koaliční schůzka k dopadu regulačních poplatků se má sejít koncem dubna. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) by byl rád, kdyby do té doby stáhla lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová návrh, aby od poplatků byly osvobozeny matky s dětmi v porodnici. Návrh Šojdrové podle něj ruší koaliční dohodu a mohl by být na překážku tomu, aby se situace korektně řešila...

Ministr původně navrhoval, aby se poplatky vyhodnotily až po půl roce. Dnes zopakoval, že to nadále považuje za výhodnější, protože bude více dat. Je však připraven podat na schůzce koaliční devítky potřebné informace. Data bude mít od zdravotních pojišťoven.

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny dali její pojištěnci za zhruba tři měsíce přes 600 milionů korun na regulačních poplatcích a doplatcích na léky. U této pojišťovny je 6,5 milionu lidí. Při dopočtu na deset milionů obyvatel by pojištěnci devíti zdravotních pojišťoven mohli vydat až miliardu. Odpovídá to plánům reformátorů.

Podle zpráv z ordinací a nemocnic se rovněž potvrzuje, že lidé omezili návštěvy lékaře a levnější léky si kupují za hotové. Podle Julínka jsou první data příznivá, přesto by dal přednost hodnocení až za delší období.

Julínek chápe, že někdo má soucit s maminkou a dítětem. Zatím se podle něj ale neví, zda právě tyto poplatky nepůsobí pozitivně, třeba že se zkracuje pobyt maminky s dítětem v porodnici, protože není důvod, aby tam byla se zdravým dítětem déle, než je to nutné. Neví se také, co tyto platby udělají finančně, z pohledu solidarity. „Maminky po porodu tím, že zaplatí 60 korun, se solidarizují s těmi, pro které se vynakládají obrovské peníze na záchranu jejich dítěte,“ vysvětlil.

Ministr dodal, že dává věcné návrhy sedmi reformních zákonů a poplatky se znovu objeví na scéně kvůli zákonu o veřejném zdravotním pojištění. „To je excelentní příležitost, jak tam eventuální potřebné změny dát,“ naznačil. Osobně ale považuje poplatky za dobře nastavené, pokud to půjde, nechce v ničem ustupovat.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek chce, aby Šojdrová stáhla návrh zrušit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek chce, aby Šojdrová stáhla návrh zrušit…

Komentáře

dalších 9 komentářů
Re:Re:Jak může platit někdo, kdo nemá příjem?  | 6. 04. 2008 16:51

ano, zdravá matke je se zdravým dítětem v porodnici minimálně 3 dny. Většinou 5, což jsou 3 stovky pro ni a 3 stovky pro dítě. Ale je problém- zdarvá matka a zdravé dítě. Pokud se zdravé matce narodí předčasně dvojčátka, která jsou hospitalisována měsíc, už je to 1800 Kč za jednoho a pro všechny 5400. Co když je dítě v pořádku a matka leží v nemocnici měsíc ( třeba rozpadající se jizva po císařském řezu)? Stále dokola- dítě má být s matkou,ale finančně to znemožníme.

staro Re:Jak může platit někdo, kdo nemá příjem?  | 6. 04. 2008 09:05

Když budou platit poplatky jen ti co vydělávají, tak se to může rovnou odpískat. Ti, co vydělávají, až na výjimky, zdravotní péči nezneužívají. Je více než jasné, i když se to příliš veřejně neříká, že poplatky byly zavedeny kvůli důchodcům. Ti totiž do systému vůbec nepřispívají a přitom ho nejvíc "dojí". Když nebyly poplatky, tak se chodili vybavovat do čekáren, přeměřovat tlak, atp. Když se zruší poplatky nějaké skupině, např. novorozencům, hned začnou řvát ostatní,hlavně důchodci,že oni také nemají peníze, tak ať se to zruší i jim. Jinak nevím, proč by se to mělo rušit novorozencům, když zdravá matka je v porodnici 3 dny a jde i s dítětem domů,to snad rodinu finančně nezrujnuje.

jamo Re:Re:Necouvat  | 4. 04. 2008 23:39

..předpokládám, že "postižený" je myšleno duševně. Protože nepostižení si pamatují, že aby poplatky pro děti prošly, byly zvýšeny odečitatelné položky rodičům (průměrně 500 Kč/dítě/měsíc)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné