Julínek chce mezistranickou komisi ke zdravotnictví

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) hodlá příští týden navrhnout vytvoření komise, v níž by odborníci všech parlamentních stran jednali o problémech zdravotnictví. Informoval o tom zpravodajský server Aktuálně.cz, podle kterého ČSSD tuto iniciativu vítá…

Praha – „Na penzích, zdravotnictví a daních by se měly domlouvat všechny strany,“ citoval místopředsedu sociální demokracie Zdeňka Škromacha.

Server také připomněl, že mezistranická skupina se osvědčila v přípravě reformy penzí, komise byla tehdy pojmenována podle svého šéfa, Vladimíra Bezděka z České národní banky.

O „zdravotnické“ komisi by mělo být jasněji po víkendu. „Pracujeme na návrhu, jak má být komise sestavena. Měl by být už po neděli,“ řekl Aktuálně.cz ministr zdravotnictví.

Podobně jako odborníci na důchody i Julínek varoval před stárnutím obyvatelstva. Tím vyrostou nejen výdaje na penze, ale také na léčení starších lidí.

„Pokud by měla Česká republika letos takové složení obyvatelstva, jaké bude mít podle demografů v roce 2050, chybělo by v systému nejméně 60 miliard korun,“ uvedl Julínek ve svých dřívějších reformních materiálech. Léčení důchodce je totiž v průměru pětkrát dražší než pojištěnce v produktivním věku.

Další finanční potíže přinášejí podle Julínka stále účinnější a dražší zdravotnické technologie, přístroje i léky. Důsledkem je, že ve všech vyspělých zemích na světě už dnes rostou výdaje na zdravotnictví rychleji než ekonomika.

ČTL

Julínek chce mezistranickou komisi ke zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!