Julínek chce mimořádné jednání Sněmovny

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce co nejrychleji prosadit platnost svých reformních zákonů poté, co mu je ve středu schválila vláda. „Požaduji, aby se v prosinci mimořádně sešla Sněmovna a projednala zdravotnické zákony,“ řekl. Lidovcům ale vadí formulace o péči, na niž by měl pacient nárok ze zdravotního pojištění, tedy bezplatně. Podle nich je nedostatečná a umožňuje různý výklad…

Pacient by tak nedostal nejmodernější léčbu, ale tu nejlacinější. Podle Julínka ministři za KDU-ČSL nemají s formulací problém a jsou pro ni. „Problém má ale vicepremiér Čunek, který ji nechce přijmout. Je to problém Čunek, ne KDU-ČSL,“ řekl.

K vyřešení sporné věty v paragrafu 18 novely zákona o zdravotním pojištění se sejdou experti lidovců, zelených a ministerstva zdravotnictví v neděli večer.

Julínek připustil, že zákony, pokud ve Sněmovně projdou, mohou „platit nejdříve od května a dále roku příštího“.

Jak zní sporný paragraf

Věta v paragrafu 18 novely zákona o zdravotním pojištění, o kterou je tak velký spor v koalici, nyní, podle náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně zní: V případě, že existuje více alternativních medicínských postupů, které vedou ke srovnatelným výsledkům, zdravotní pojišťovna hradí ten z nich, který je levnější. „Zdůrazňuji 'srovnatelné výsledky',“ řekl Právu Hroboň. To je podle něj věc, která v oblasti léků v ČR platí už 15 let a všichni s ní souhlasí. „Je o tom, že buď si můžete koupit acylpyrin od běžného výrobce, nebo acylpyrin, který se prodává se značkovým jménem. V tom případě ale zaplatíte třikrát víc. Existuje řada léků, které mají pro pacienty naprosto srovnatelné účinky, ale obrovským způsobem se liší v ceně. Samozřejmě nikdo nikdy neprotestoval proti zjevně logické věci, že ze zdravotního pojištění se platí to, co je účinné, ale v tom provedení, kde to můžeme sehnat levněji. My tento princip jenom říkáme nahlas. A říkáme, že má platit i u ostatních druhů zdravotní péče při srovnatelných výsledcích,“ řekl Právu Hroboň.

Právo

Julínek chce mimořádné jednání Sněmovny
Ohodnoťte tento článek!