Přejít na obsah

Julínek chce mimořádné jednání Sněmovny

zpět
21.11.2008

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce co nejrychleji prosadit platnost svých reformních zákonů poté, co mu je ve středu schválila vláda. "Požaduji, aby se v prosinci mimořádně sešla Sněmovna a projednala zdravotnické zákony," řekl. Lidovcům ale vadí formulace o péči, na niž by měl pacient nárok ze zdravotního pojištění, tedy bezplatně. Podle nich je nedostatečná a umožňuje různý výklad...

Pacient by tak nedostal nejmodernější léčbu, ale tu nejlacinější. Podle Julínka ministři za KDU-ČSL nemají s formulací problém a jsou pro ni. „Problém má ale vicepremiér Čunek, který ji nechce přijmout. Je to problém Čunek, ne KDU-ČSL,“ řekl.

K vyřešení sporné věty v paragrafu 18 novely zákona o zdravotním pojištění se sejdou experti lidovců, zelených a ministerstva zdravotnictví v neděli večer.

Julínek připustil, že zákony, pokud ve Sněmovně projdou, mohou „platit nejdříve od května a dále roku příštího“.

Jak zní sporný paragraf

Věta v paragrafu 18 novely zákona o zdravotním pojištění, o kterou je tak velký spor v koalici, nyní, podle náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně zní: V případě, že existuje více alternativních medicínských postupů, které vedou ke srovnatelným výsledkům, zdravotní pojišťovna hradí ten z nich, který je levnější. „Zdůrazňuji 'srovnatelné výsledky',“ řekl Právu Hroboň. To je podle něj věc, která v oblasti léků v ČR platí už 15 let a všichni s ní souhlasí. „Je o tom, že buď si můžete koupit acylpyrin od běžného výrobce, nebo acylpyrin, který se prodává se značkovým jménem. V tom případě ale zaplatíte třikrát víc. Existuje řada léků, které mají pro pacienty naprosto srovnatelné účinky, ale obrovským způsobem se liší v ceně. Samozřejmě nikdo nikdy neprotestoval proti zjevně logické věci, že ze zdravotního pojištění se platí to, co je účinné, ale v tom provedení, kde to můžeme sehnat levněji. My tento princip jenom říkáme nahlas. A říkáme, že má platit i u ostatních druhů zdravotní péče při srovnatelných výsledcích,“ řekl Právu Hroboň.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek chce mimořádné jednání Sněmovny

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek chce mimořádné jednání Sněmovny

Komentáře

dalších 23 komentářů
Bohumír Šimek Re:To se přece ví dávno  | 23. 11. 2008 21:23

Jenže v pokladenském systému má pacient možnost si svoje peníze ohlídat. A pokud mu pojišťovna neproplácí zdravotní péči podle jeho představ, může jít k jiné. V našem socialistickém systému nemá smysl jít k jiné, protože všechny se chovají stejně dle direktiv byrokratů ministerstsva. Ale nesouhlasím s tím, že standardy má definovat ministerstvo. To to nedokáže. Propolácenou péči si musí definovat pojišťovny. A v této dovednosti se budou lišit a to je základ jejich konkurence. Připlácet na sport, na antikoncepci... je jen peudokonkurence, která nemá smysl.

Bohumír Šimek Re:pokračování  | 23. 11. 2008 21:10

Samozřejmě, že definovat hrazenou péči je pro ministerstvo problém. Definovat hrazenou péči mohou jen pojišťovny, ale jen v systému, kde smlouvu s pojišťovnou má pacient na optimální péči a nikoliv jeho ošetřující lékař, který je donucen ji uzavírat na omezování této péče! A definitivní řešení pak musí mít revizní lékař pojišťovny, který je toho obtížně schopen, ale schopen být musí. Definitivní řešení byrokraty ministerstva nemůže být přínosné ani pro lékaře ani pro pacienta.

BOB Re:Re:Hroboň českého zdravotnictví, nástupce Rubáše  | 23. 11. 2008 21:02

A hlavně: Zatím pojišťovny neměly důvod šetřit, protože mají politiky nastavené příjmy i výdaje. To vedlo VZP v roce 2006 do krachu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné