Přejít na obsah

Julínek chce nadstandardní péči za příplatky

zpět
15.9.2006

Nový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek včera předložil svůj krátkodobý i dlouhodobý plán, kam by se měl resort zdravotnictví ubírat. Navrhuje v nich, aby si pacienti v budoucnu připlatili za nadstandardní zdravotní péči...

Neuvedl ale, kolik by to mělo být, jen přiznal, že u léků by horní hranice mohla být 3000 korun za rok.

„Vyzývám ministra Julínka, aby jasně řekl lidem, jak vysoká spoluúčast bude. Zda budou platit deset nebo dvacet tisíc měsíčně,“ prohlásil stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Julínek hodlá nejdřív definovat standard péče, který bude mít každý zdarma, a pak zavést možnost připojištění na péči nad úroveň standardu veřejného zdravotního pojištění.

Chce také, aby zdravotní pojišťovny dávaly bonus svým klientům za zdravý životní styl, a hodlá zavést osobní účty, na nichž by pacient viděl, kolik na zdravotnictví odvedl peněz a kolik čerpal na svou zdravotní péči. Reformním má být i zavedení zdravotního spoření podporovaného státem, něco na způsob stavebního spoření.

Julínek v krátkodobých opatřeních, které chce udělat ihned, hodlá nahradit vyhlášku o rámcových smlouvách novou normou, revidovat vydávání kvalifikace lékařů, oddálit vznik neziskových nemocnic a zavést tzv. pacientskou radu, která bude jeho poradním sborem.

Stínový protějšek: je to destabilizace

Je ale otázka, zda se Julínkovi tyto kroky podaří uskutečnit, protože vláda zatím nedostala důvěru Sněmovny a zdá se, že její šance nejsou velké. Je tedy možné, že úřadování nového ministra a celého kabinetu se bude počítat spíše na týdny. Julínek přesto říká, že dělá kroky s vizí do budoucna.

Exministr Rath tvrdí, že změny ohlášené Julínkem „destabilizují zdravotní pojištění, dostanou VZP do dluhů a sníží kvalitu a dostupnost zdravotní péče“. Domnívá se, že prolomit zákon o neziskových nemocnicích znamená neřízenou privatizaci všech nemocnic v ČR, na kterou doplatí pacient.

Zrušení vyhlášky upravující rámcové smlouvy zase podle Ratha „opět zkrátí ordinační dobu ze současných 7 na původních čtyři až pět hodin. Soukromí lékaři nedostanou smlouvy na dobu,“ prohlásil Rath a dodal, že k tomu ministr Julínek nemá žádný mandát, protože je členem vlády, která ještě nezískala důvěru Sněmovny.

Stejný názor má I prezident České lékařské komory Milan Kubek: „Od ministra vlády, která ještě ani nepožádala o důvěru poslanců a jejíž osud je krajně nejistý, bych očekával více pokory a zdrženlivosti.“ Naopak Julínkovy kroky ohledně rušení Rathových vyhlášek vítá krizový štáb lékárníků, stomatologů a dalších organizací, který již dříve zorganizoval akce proti současnému exministru Rathovi.

Právo


Klíčová slova

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínek chce nadstandardní péči za příplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Julínek chce nadstandardní péči za příplatky

Komentáře

další 2 komentáře
Bianca Re:Otazky a odpovedï  | 18. 09. 2006 01:39

Opravuji - Julinek v Nedelni partii na PRIME

Bianca Otazky a odpovedï  | 17. 09. 2006 21:11

Hmmm, a naklady na leky nad onu hranici 3000 Kc/rok zaplati kdo? Zdravotni pojistovny? Nestoupnou pak naklady natolik, ze nezbydou penize na uhradu prace lekaru? Ergo kladivko, lekarny a farmafirmy dostanou zaplaceno, lekarum se upravi limity, zprisni regulace... Strop na spoluucast? Prosim, ale dale at jsou naklady na leky u daneho nemocneho hrazeny ze socialniho pojisteni (levicove pojeti), pripadne az po zhodnoceni socialniho postaveni nemocneho ci z pripojisteni (pravicove pojeti). Obavam se, ze ani jednoho nebude ani tzv. pravicova natoz levicova vlada schopna... Farma firmy si prosadi sve u tech ci onech a lekari to zase odmakaji... A individualni ucty? Co kdyz nemocny castku na uctu vycerpa? Kdo a z ceho bude hradit dalsi peci? nepujde o ohrozeni tak proklamovane solidarity bohatych a zdravych s nemocnymi a chudymi - naposledy zrovna dnes s. Julinkem v Otazkach V.M. Atd., atp., prilis mnoho otazek, malo, ci zadne odpovedi...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné