Julínek chce od ledna za recept 20, za lékaře 50 Kč

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v úterý oznámil, že chce zavést poplatky u lékaře a za pohotovostní službu už od ledna příštího roku. Exministr zdravotnictví David Rath řekl, že jeho strana poplatky nepodpoří…

„Příslušnou novelu zákona předložíme Sněmovně v prvním pololetí letošního roku. Očekávám, že o poplatky bude velký boj,“ řekl včera Julínek Právu.

Od ledna příštího roku, pokud příslušná novela zákona projde Sněmovnou a Senátem a podepíše ji prezident, by měl pacient platit: 20 korun za recept; 50 korun za návštěvu specialisty; 50 korun za den v nemocnici; 50 korun za návštěvu pohotovosti; 50 korun při určitých diagnózách i za návštěvu praktického lékaře.

Z přímých poplatků u lékaře mají být určité úlevy. „Pokud pacient při návštěvě záchranné služby bude odeslán do nemocnice, nebude tento poplatek platit,“ prohlásil Julínek.

DÁLE ČTĚTE:
Podpoříte změny ve zdravotnictví?
Pacienti, připravte se na změny!
Otázky, na které ministr zatím neumí odpovědět
Zmatený Julínek oznamuje reformy
Kdo platí, ušetří

Na dotaz Práva, zda poplatky budou platit všichni, anebo z nich budou vyjmuty děti a důchodci, ministr přímo neodpověděl, pouze uvedl, že určitá „sociální klauzule“ tam bude.

Kromě toho Julínek připravuje limit doplatků na léky na recept v částce 3000 Kč ročně. Pokud by pacient tuto částku překročil, pak by mu léky plně hradila pojišťovna

Rath: poplatky nepodpoříme

„Poplatky ve Sněmovně nepodpoříme,“ řekl Právu v úterý David Rath, stínový ministr zdravotnictví ČSSD a předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Připustil, že pokud by se Julínek vzdal privatizace zdravotních pojišťoven a spolupracoval s ČSSD na vytvoření sítě veřejných neziskových nemocnic, pak by ČSSD byla ochotna ustoupit a souhlasit například s poplatkem na stravu v nemocnicích.

„Poplatky, tak jak je chce ministr Julínek, půjdou do kapes soukromých vlastníků zprivatizovaných zdravotních pojišťoven. To je asociální, nebezpečné a nemravné,“ zdůraznil Rath.

Ke specialistovi do tří týdnů

Změnit se mají i nároky na poskytnutí zdravotní péče z hlediska dostupnosti a času, což dosud není stanoveno.

Například má být v zákoně, že pacient se k lékaři specialistovi musí dostat maximálně do tří týdnů a ordinace nesmí být dál než 60 km od místa bydliště.

Nad zdravotním pojištěním i zdravotními pojišťovnami má bdít speciální úřad tak, aby nedocházelo k úniku peněz nebo k jejich nehospodárnému vynakládání. Zdravotní pojišťovny by se zřejmě od roku 2009 měly na základě zcela nového zákona změnit v akciové společnosti a konkurovat si.

Budou také nakupovat péči od lékařů na základě kvality a ceny.

Při záchranných službách, které budou mít povinnost do 15 minut se dostat k pacientovi, vzniknou ambulance. Ty nahradí současné pohotovosti. Bude to zejména v místech, kde záchranka nemá tolik výjezdů, a lékař tedy má čas ošetřit pacienta.

Ministr plánuje i speciální zákon o zdravotnickém zařízení, v rámci něhož by došlo k transformaci současných fakultních nemocnic na univerzitní nemocnice. Jaký praktický význam by to mělo pro pacienta, ale nesdělil.

Právo

Julínek chce od ledna za recept 20, za lékaře 50 Kč
Ohodnoťte tento článek!