Julínek chce upravit prodej léků přes internet

Titulní obrázek

Prodej léků přes internet umožňuje už zhruba rok vyhláška ministerstva zdravotnictví, kvůli právním nejasnostem ho ale zatím nabízí jen pár desítek ze zhruba 2200 lékáren. Ministr zdravotnictví předloží ve středu vládě návrh novely zákona o léčivech…

Chce upravit zásilkový výdej a v jeho rámci internetový prodej léků, které nejsou vázány na recept. Norma by měla platit od ledna 2008.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt řekl, že internetový prodej může mít jen takzvaná kamenná lékárna s povolením Státního ústavu kontroly léčiv (SÚKL). Získá je v případě, že splní všechny hygienické předpisy a má i potřebné odborné zázemí. Na webových stránkách SÚKL si občané mohou ověřit, zda lékárna povolení má.

Jen pro volně prodejné léky

„Občan tak má záruku, že dostane kvalitní lék, nikoli padělek, jak se to stává u nabídek různých internetových prodejců,“ shrnul. Lékárna garantuje, že lék byl správně skladován. Přes internet si lidé mohou koupit volně prodejné léky, vitamíny a potravinové doplňky.

„Inspirovali jsme se německou legislativou, která je propracovaná,“ řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Lékárna s internetovým prodejem tedy bude muset také zajistit informační službu pro pacienta. Pokud by posílala léky i do zahraničí, musí zajistit poradenství i v cizím jazyce.

Chudoba uvedl, že vzhledem k rozmáhajícím se podvodům s léky a rostoucímu zneužívání léčivých přípravků chtějí lékárníci prosadit, aby se přes internet nesměly prodávat léky, z nichž se dají vyrábět drogy. Konkrétně jde o přípravky na chřipku s obsahem pseudoefedrinu, z něhož se vyrábí česká droga pervitin.

Právo

Julínek chce upravit prodej léků přes internet
Ohodnoťte tento článek!