Julínek chce získat pro své záměry co nejširší politickou shodu

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta získat pro své záměry co nejširší politickou shodu, proto se zřejmě nebude pouštět do kontroverzních kroků. Jako senátor sliboval, že zákon o neziskových nemocnicích, který prosadila ČSSD s komunisty, jako ministr zruší. Nyní zvažuje, že navrhne odložení jeho účinnosti zhruba o rok…

Praha – Získá tak čas na nápravu chyb této normy.

Text programového prohlášení zveřejní Julínek až po projednání ve vládě. V nejnovějším čísle elektronického měsíčníku Občan v síti, který vydává sdružení Občan, píše, že stěžejní je odvrátit hrozící finanční krizi Všeobecné zdravotní pojišťovny. Soudí, že jeho předchůdce David Rath (ČSSD) neušetřil žádné miliardy korun, i když se tím chlubí. Pouze si prý vypůjčil peníze na dluh a získal do systému mimořádné peníze, což se už nebude opakovat.

Julínek plánuje stabilizaci a kontrolu hospodaření fakultních nemocnic a chce uklidnit situaci v ostatních pojišťovnách, které za ministra Ratha hospodařily pod tlakem nucené správy. Nehodlá odvolávat ředitele nemocnic, jež ministerstvo řídí. Chce na ministerstvu vytvořit tým odborníků a zahájit věcnou diskusi s veřejností o změně českého zdravotnictví.

K aktuálním krokům řadí Julínek nápravu chyb, kterých se podle něj dopustil jeho předchůdce – chce tedy zrušit některé vyhlášky a nahradit je novými, některé hodlá opravit.

Bez ohledu na mandát současné vlády chce připravit půdu pro budoucí reformní kroky, jako je rozvoj systému veřejného zdravotního pojištění s posílením autonomie a konkurence zdravotních pojišťoven. Chce pojišťovny transformovat a propojit systémy zdravotního a nemocenského pojištění pod jednu správu.

Občanům chce umožnit, aby si mohli sjednat i jiný než standardní rozsah pojištění, a dát jim možnost, aby si mohli oficiálně připlatit na nadstandardní péči, nebo na ni uzavřít připojištění. Lidé by měli mít prostřednictvím osobních účtů přehled a kontrolu nad svými penězi na zdravotní péči.

Julínek chce získat více peněz pro české zdravotnictví z evropských fondů a jeho dlouhodobým záměrem je vytvořit zákon o zdravotnické záchranné službě.

ČTK

Julínek chce získat pro své záměry co nejširší politickou shodu
Ohodnoťte tento článek!