Přejít na obsah

Julínek chce zrušit bariéry, které brzdí vstup lékařů ze zemí EU

zpět
6.11.2007

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce zrušit bariéry, které brzdí vstup lékařů ze zemí EU do českých zdravotnických zařízení. Ve středu předloží vládě návrh, kterým dá tuto oblast do souladu s evropskými směrnicemi. ČTK to řekla náměstkyně ministra Markéta Hellerová...

„Hostující osoby, provádějící dočasně nebo příležitostně povolání, budou muset splnit pouze požadavky, jaké jsou na ně kladeny evropskými směrnicemi, nic nad to,“ upřesnila. Zatím musejí lékaři z ciziny plnit požadavky kladené na tuzemské lékaře.

„Nyní je to tak, že když si chce lékař otevřít praxi, musí mít oprávnění a předem doložit, že splňuje personální a věcné vybavení. Cizinci, který chce léčit příležitostně, bude stačit oznámení, že se tak stalo. Vychází se z toho, že podmínky splnil v členském státě,“ uvedla náměstkyně.

Zákon tak přinese automatické uznání profesní kvalifikace. Lékař, který ji má uznanou na území členského státu, ji bez dalšího dokládání bude mít uznanou i v Česku.

Julínek chce upravit i další vzdělávání lékařů. Zatím zdravotnické zařízení, které chce připravovat lékaře k atestaci, musí mít akreditaci na celý vzdělávací program, což má jen několik fakultních nemocnic. Případně musí uzavřít smlouvu s akreditovaným zařízením. To přináší velké komplikace u akreditací ambulancí praktických lékařů.

Změna by měla být v tom, že zařízení se bude akreditovat jen na část vzdělávacího programu, nebo se několik pracovišť dohodne a budou mít společně akreditaci na celý vzdělávací program.

Julínek chce rovněž snížit vysoký počet lékařských specializací v Česku, nyní jich je 81. Podle Hellerové ale od roku 2004 nevstoupil do zhruba 15 specializací ani jeden absolvent.

Ze zákona by proto měla být vyňata příloha s výčtem specializací a nadále by měl jejich seznam vycházet jen vládním nařízením, přitom bude možno počet specializací zúžit. V Evropě je počet specializací proti Česku zhruba poloviční a podmínkám medicíny zcela vyhovuje.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínek chce zrušit bariéry, které brzdí vstup…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek chce zrušit bariéry, které brzdí vstup…

Komentáře

dalších 13 komentářů
faidros Jsem klidný  | 7. 11. 2007 17:23

Budu li se stěhovat z Rumunska nebo Bulharska za prací do EU, mám spoustu lukrativnějších možností než ČR. MZd lže a nevadí to nikomu.

david doležal stačí si přečíst tuto pasáž 2  | 7. 11. 2007 16:08

Jestliže český doktor musí umět a dokázat doložit to a to, a lékař přicházející z Balkánu (jiní jsem nepudou) ne, potom jsem rád, že jsem doktor a mám se svými blízkými za kým jít. ostatní pacienty pouze lituji - můžeme si za to sami, měli jsme lépe poslouchat pana julínka před volbami.

david doležal stačí si přečíst tuto pasáž  | 7. 11. 2007 16:07

""Zatím musejí lékaři z ciziny plnit požadavky kladené na tuzemské lékaře. "Nyní je to tak, že když si chce lékař otevřít praxi, musí mít oprávnění a předem doložit, že splňuje personální a věcné vybavení. Cizinci, který chce léčit příležitostně, bude stačit oznámení, že se tak stalo. Vychází se z toho, že podmínky splnil v členském státě," uvedla náměstkyně. Zákon tak přinese automatické uznání profesní kvalifikace. Lékař, který ji má uznanou na území členského státu, ji bez dalšího dokládání bude mít uznanou i v Česku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné