Julínek chystá další slučování ústavů

Titulní obrázek

Revmatologický ústav se úplně sloučí s VFN, Endokrinologický ústav čeká téměř jistě propojení s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny a s Thomayerovou nemocnicí. Endokrinologický ústav se velmi pravděpodobně k těmto nemocnicím, které leží kousek od sebe v pražské Krči přestěhuje z centra Prahy..

Sloučení Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) představuje jen začátek největší polistopadové reformy špičkových pražských ústavů.

ÚHKT, z jehož čela musel před pár dny kvůli nesouhlasu se sloučením s VFN odejít špičkový onkolog Pavel Klener, totiž nebude zdaleka jediným elitním ústavem, který čeká v nejbližších měsících spojení s velkou pražskou nemocnicí.

Ústavy ztratí samostatnost

Podle informací HN jsou na řadě další dva ústavy: Revmatologický ústav a Endokrinologický ústav, v němž se léčí pacienti s vážnými poruchami hormonů a metabolizmu.

Revmatologický ústav se úplně sloučí s VFN, Endokrinologický ústav čeká téměř jistě propojení s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM) a s Thomayerovou nemocnicí. Endokrinologický ústav se navíc k těmto nemocnicím, které leží kousek od sebe v pražské Krči, velmi pravděpodobně z centra Prahy přestěhuje.

Ministerstvo tvrdí, že na spojení ústavů s nemocnicemi jejich vážně nemocní pacienti vydělají. Podle úředníků ústavy začleněné do nemocnice ušetří na přístrojích a navíc dostanou větší slevy na léky a zdravotnický materiál. A ušetřené peníze budou moci dát na potřebnou a velmi drahou péči pro pacienty. „Navíc bude pro pacienty mnohem lépe zajištěna návaznost zdravotní péče v příbuzných oborech. Vysoká kvalita péče o pacienty v ústavech zůstane zachována,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, který má v Julínkově týmu reformu pražských nemocnic na starosti.

Přestože ministerstvo říká, že kvalita zdravotní péče neklesne, pořád není úplně jasné, jak přesně sloučení Revmatologického a Endokrinologického ústavu proběhne. „Naším cílem je, aby se tyto ústavy s nemocnicemi integrovaly. Jak konkrétně, to bude ještě zapotřebí vyhodnotit. Ředitelé obou ústavů dostali za úkol vypracovat projekty, jak by propojení ústavů s nemocnicemi mělo proběhnout,“ dodává Šnajdr.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nabo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!