Přejít na obsah

Julínek dá hejtmanům miliardu, potěší i Ratha

zpět
24.11.2008

Tomáš Julínek se chystá dát třinácti hejtmanům z ČSSD velkorysý dárek. Jeho nový zákon o záchranné službě, který ve středu schválila vláda, totiž krajům ušetří dohromady miliardu korun za provoz záchranek. Tuhle částku mají nově platit zdravotní pojišťovny...

Hejtmani David Rath, Radko Martínek nebo Jaroslav Palas tak ušetří dost peněz na to, aby mohli pacientům v krajských nemocnicích pohodlně proplácet poplatky, které právě Julínek ve zdravotnictví před rokem zavedl. Díky Julínkovu zákonu ušetří hejtmani z ČSSD celkem miliardu, přitom poplatky je budou stát „jen“ zhruba tři čtvrtě miliardy.

Fakt, že Julínek tím vlastně sám pomáhá kopat hrob poplatkům, ale ministr odmítá. „Couvat z našeho zákona určitě nebudeme. Chceme dotáhnout fungování integrovaného záchranného systému tak, jak jsme si to naplánovali. Rozhodně nebudeme náš zákon stahovat kvůli tomu, že jim teď vládnou socialisté,“ řekl HN Julínek.

Jeho lidé psali konečné znění zákona letos na jaře, kdy ještě drtivé většině krajů vládla ODS. Právě hejtmani ODS hodně tlačili na to, aby jim stát s financováním záchranek pomohl. Po říjnových krajských volbách se ale všech třináct hejtmanů vyměnilo.

Noví krajští lídři o důsledcích nového Julínkova zákona zatím příliš nevědí. „Jestli v tom není nějaký háček, tak je to milé. Tuto část zákona určitě rozporovat nebudeme,“ prohlásil hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Julínek má smůlu v tom, že ani miliarda pro hejtmany nepřiměla ČSSD, aby nový zákon spolu s dalšími reformami podpořila. „Pro nás je mnohem podstatnější, že zákon zvyšuje čas dojezdnosti záchranné služby z 15 na 20 minut. Pokud to Julínek vrátí na 15 minut, tak můžeme o podpoře zákona uvažovat,“ říká budoucí středočeský hejtman David Rath.

Julínkův zákon přitom připouští dojezdnost záchranky do 20 minut jen tam, kde dnes přijíždějí sanitky za lidmi za 25 nebo 30 minut. Přesto, že podle vyhlášky musí záchranka opravdu přijet do 15 minut.

Zákon přitom počítá s tím, že do tří let vznikne 44 nových stanovišť záchranné služby, díky nimž přijede záchranka k víc než milionu lidí dřív než dnes. „Nová stanoviště vzniknou v oblastech, kde se nyní profesionální pomoc nedostává pacientovi včas. Nejvíce stanic přibude podél pomezí Moravy a Čech, v Krkonoších, jižních a středních Čechách,“ říká Julínek.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Julínek dá hejtmanům miliardu, potěší i Ratha

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek dá hejtmanům miliardu, potěší i Ratha

Komentáře

dalších 13 komentářů
Bohumír Šimek Re:Sliby - chyby  | 25. 11. 2008 08:35

Často si vážím Vašich myšlenek, ale dnes jste četla nepozorně nebo nevěříte textu. Tomáš Julínek rozhodnul o přilepšení krajům měsíce před převálcováním politické scény sociálními demokraty. Jinak souhlasím s Vašimi obavami.

BLB Re:Re:Demagogie ANANASe!  | 25. 11. 2008 08:28

Ty si opravdu myslíž, že zmnožením stanovišť RZP a zkrácením dojezdových vzdáleností se prodlouží čas dojezdu? Ty opravu nevnímáš svoji demagogii? Ty nevnímáš svoji bezhlavou důvěru vůdci?

Bohumír Šimek Jak absurdní!  | 25. 11. 2008 08:23

David Rath ctí virtuální realitu dojezdu RZP do 15 minut a moc dobře ví, že jde o termín vis maior často nesplnitelný. Termín 20 minut je zejména při rozmnožení stanovišť RZP splnitelnější, ale proč čestnosti nezneužít politicky? Proč nedat přednost politickému boji před službou občanům?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné