Julínek dá lékařské komoře reformní zákony k vyjádření

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce slyšet názor České lékařské komory (ČLK) na tři reformní zákony, které dá v pondělí do připomínkového řízení. Zákon o zdravotních službách, o specifických službách a zdravotnické záchranné službě dá proto k vyjádření také ČLK…

ČTK to řekl mluvčí komory Michal Sojka poté, co se ve čtvrtek Julínek zúčastnil setkání představenstva ČLK ve Valticích na Břeclavsku.

„Diskuse byla otevřená z obou stran, škoda, že jsme se nemohli setkat už dříve,“ řekl Sojka s odkazem na předchozí rozpory mezi ministrem a komorou. V pondělí 30. června přijde Julínek na seminář k reformě, který pořádá ČLK, dodal.

„Možná se našel správný klíč pro komunikaci, kdy ministr jedná se širší reprezentací, nikoli jen s prezidentem ČLK. Neznamená to, že by si padli do náručí, ale ministr co slíbil, bude dodržovat,“ řekl ČTK k dnešnímu jednání mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. „Chceme teď především vyvrátit mýty a vyplašit bubáky kolem reformy, jsme připraveni k důkladné diskusi o reformě,“ zdůraznil.

Členové představenstva Julínka vyzvali, aby stáhl tři pojišťovnické reformní zákony, kde mimo jiné počítá s přeměnou zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Ministr to podle Sojky odmítl.

O zákonu o univerzitních nemocnicích, které by se také měly stát akciovými společnostmi, se dnes podle Sojky nemluvilo. I k této normě má ČLK velké výhrady. Naproti tomu tři zákony o péči, které dostane k vyjádření by po doplnění svých připomínek podpořila.

Prezident ČLK Milan Kubek ČTK řekl, že představenstvo se shodlo, že ČLK podpoří protestní akce a stávku lékařů 24. června. „Neorganizujeme ji, ale souhlasíme s důvody protestu. Pan ministr trvá na všech věcných záměrech zákonů. Tyto zákony jsou nebezpečím pro lékaře, které ČLK hájí, proto protest podporujeme,“ řekl Kubek.

Sojka uvedl, že dnes ministrovi předali také návrh zákona o lékařských komorách, který vytvořila lékařská komora a schválilo ho dnešní představenstvo. Ministr slíbil, že se jím bude zabývat. Norma počítá s povinnou registrací lékařů, to znamená ne už s povinným členstvím jako dosud, a zpřesňuje některé pravomoci komory.

Julínek dnes dopoledne oznámil, že rozdělí reformu zdravotnictví a nepředloží ji v jednom balíku zákonů. Nejprve dá tři normy o službách pro pacienty a o záchranné službě. Pokud projdou parlamentem, platily by od ledna. O zákonech o zdravotním pojištění a univerzitních nemocnicích, které vyvolávají spory a kritiku, chce ministr dál jednat, což je proti původnímu plánu pozdrží.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!