Přejít na obsah

Julínek: desatero proti darovacím smlouvám

zpět
25.3.2009

Tomáš Julínek sice už není ministr zdravotnictví, svůj boj o regulační poplatky v lékárnách a v nemocnicích ale nevzdává. Včera představil text nazvaný Julínek varuje, ve kterém upozorňuje pacienty na údajné problémy, které jim darovací smlouvy mohou způsobit...

Současný senátor z Brna dal svému letáku podtitul 10 rad a informací pro občany, kteří uvěřili volebnímu slibu ČSSD. „S obavami sleduji stále větší zmatek, který provází proplácení regulačních poplatků v kraji pomocí darovacích smluv,“ objasnil důvody svého kroku Julínek.

Podle bývalého ministra především dochází k porušení zákona. „Poprvé od pádu komunismu došlo k rozsáhlému pošlapání základů právního státu,“ upozornil Julínek a dodal, že nad nedodržováním zákona nelze mávnout rukou.

Vedení Jihomoravského kraje je ale přesvědčené, že nabízení darovací smluv je v pořádku. „Rozhodně neporušujeme právní normy. Darovací smlouvy v kraji využívá šedesát procent pacientů. Dávají tak bývalému ministrovi jasně najevo, co si o jeho reformách myslí,“ komentoval krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Jeho názor sdílí také jihomoravský hejtman Michal Hašek, který si za svůj dlouhodobý cíl klade úplné zrušení regulačních poplatků.

„Bývalý ministr Julínek se zaťal a svými pseudoargumenty se neustále snaží zdravotnické poplatky propagovat. Voliči mu ale jasně ukázali, že o poplatky nestojí a že jeho systém nefunguje,“ komentoval Michal Hašek.

Julínek kromě porušování zákona upozorňuje na nespravedlnost proplácení pomocí darovacích smluv. Dar od Jihomoravského kraje totiž mohou přijmout pouze pacienti těch nemocnic a zákazníci těch lékáren, které kraj zřizuje. Na území Brna přitom není ani jediná.

Krajský radní pro zdravotnictví Ryšavý ve spolupráci s brněnským primátorem Romanem Onderkou už ale pracují na tom, aby darovací smlouvy začaly platit i v městských nemocnicích. „V současnosti zpracováváme návrh, který konkrétně určí, jak bude systém fungovat,“ upřesnil Onderka.

Na závěr svého spisku se Julínek také snaží promluvit pacientům do duše. „Poplatky jsou součástí solidárního postoje všech občanů k vážně nemocným,“ vysvětlil Julínek. Podle něj je důležité přispívat na drahou léčbu dlouhodobě nemocných, a to obzvláště v době celosvětové hospodářské krize.

JULÍNKOVO DESATERO

1. Mimo zákon. ČSSD proplácením poplatků obchází platné zákony.

2.Někde se platí. Poplatkům se lidé vyhnou jen v krajských lékárnách a nemocnicích.

3. Jiný kraj, jiný mrav. Každý kraj má jinou formu odpouštění poplatků.

5. Smlouva s rizikem. Písemná a zavazující darovací smlouva není bez rizika.

5. Veřejné intimnosti. Darovací smlouvou lidé svolují k volnému nakládání s osobními údaji.

6. Daňová povinnost. Při opakovaném přijetí daru může vzniknout daňová povinnost.

7. Nestandardní postup. Darování je nevyzkoušený postup. Lidé by si smlouvy měli schovat.

8. Pozor na limit. Překročením limitu, po kterém pojišťovna vrací peníze, se lidé vystavují sankcím.

9. Dražší léky. Léky s doplatkem jsou v krajských lékárnách běžně dražší.

10. Nabouraná solidarita. Lidé poplatky přispívají na léčbu vážně nemocných.

Jiří M. Špičák, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Julínek: desatero proti darovacím smlouvám

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínek: desatero proti darovacím smlouvám

Komentáře

dalších 12 komentářů
souznění Re:Re:Re:Toho by bylo,o co nestojíme  | 26. 03. 2009 12:48

Já Vám rozumím, Talku, ale zkuste to jinak, než prosit o proplacení daně. Ať nejste za de Bila :-))

Talk Re:Stačilo 20 let  | 26. 03. 2009 09:54

A já,jakožto sympatizan ODS a její volič,že do tohoto marasmu nás dostala ona a to díky tomu,že se nedokázala vypořádat s klikou,která se dostala k moci a likviduje pravici a pravicové pojetí jako takové za účelem služby elementům jako je Krejčíř,Chrenek,Kožený.Já vím,že tito "podnikatelé" to mají rozehráno na obě strany,ale mně oponěkud více vadí,že se jim daří i u této levotočivé kliky.

Kokeš Stačilo 20 let  | 26. 03. 2009 08:44

Stačilo 20 let a čeští kališníci se zase těší na návrat starých časů. Přijde mi to občas smutné. Vždycky z toho za pár let vystřízliví a začnou cinkat klíčema v pomýlené naději, že tak nějak samo přijde to, co vidí za ostnatým drátem hranic směrem na západ. A když to bez práce samo nepřichází, mají tendenci vidět za tím spiknutí imperialistů, které je třeba zničit jako třídu a začínají mávat rudými fanglemi. Tleskají pošlapávání zákonů a těší se na veřejné schůze KSČ. Někteří vytahují průkazky státostrany,SČSP a ROH, které byly pečlivě uloženy v šuplících. To jsou chvíle, kdy nelze než souhlasit se soudruhem Brežněvem, který Čechy označil za "svoloč".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné