Julínek dnes představí příručku s informacemi o poplatcích

Titulní obrázek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) představí dnes příručku, v níž si občané přečtou vše o poplatcích u lékaře. Lidé v příručce najdou, kdy a kde musejí u lékaře platit a kdy se na ně vztahuje výjimka z placení…

Od ledna příštího roku by pacienti měli platit 30 korun za návštěvu lékaře, pokud je spojena s vyšetřením. Stejnou částku vydají za položku na receptu; mohou na něm mít nejvýše dva druhy léků, ty ale až po třech baleních. Platba s počtem balení neroste. Za den v nemocnici se bude platit 60 korun, částku je nutno uhradit do osmi dní po propuštění. Za pohotovost vydají pacienti 90 korun.

Chronické pacienty a lidi, kteří často potřebují lékaře, bude chránit limit 5000 korun za rok. Neznamená to, že po dosažení limitu už nebudou nic platit. Platby je neminou, ale zdravotní pojišťovna jim peníze nad limit vrátí. Vyúčtování bude provádět pojišťovna každého čtvrt roku. Do limitu se počítají jen návštěvy u lékaře a poplatek za položku na receptu, včetně doplatků za léky na recept.

Poplatky se neplatí například za telefonickou konzultaci s lékařem, za výpis z dokumentace či předepsání receptu bez vyšetření.

ČTK

Julínek dnes představí příručku s informacemi o poplatcích
Ohodnoťte tento článek!